Co nas motywuje? 10 najważniejszych ewolucyjnych instynktów i motywacji człowieka.

Sławomir Koper powiedział kiedyś, że w ciągu tysiącleci mentalność człowieka niewiele się zmieniła i wciąż kierują nami te same instynkty i pragnienia. Trudno się z tym nie zgodzić - w końcu to takie potrzeby jak głód czy strach kierują postępowaniem w obliczu zagrożenia. Ludzie kierowali się kiedyś pierwotnymi popędami i było to bardzo widoczne, jednak obecnie również możemy tego doświadczyć - przykładem może być gromadzenie zapasów w czasie pandemii. Co nas motywuje? Przedstawiamy 10 pragnień i potrzeb człowieka.

    Głód jest pierwszym i najsilniejszym motywatorem działań. Nie przekonamy się o tym, dopóki nie doświadczymy kilkudniowego głodu. To w końcu jedzenie pozwala nam przetrwać. Równie ważne i silnie motywujące jest pożądanie. Potrzeba prokreacji jest zapisana w człowieku, ponieważ to pozwoli na przetrwanie gatunku.

    Dzięki odczuwaniu strachu człowiek mimowolnie chroni się przed niebezpieczeństwem. U każdego strach działa inaczej, jednego motywuje, innego może wręcz paraliżować.

    Atrakcyjność - to dzięki tej potrzebie dbamy o wystrój wnętrza, a także o samego siebie. Kobiety ozdabiając ciała biżuterią i zdobiąc twarz makijażem chcą zazwyczaj przyciągnąć atrakcyjnego partnera. Przeciwieństwem atrakcyjności jest obrzydzenie. To ono ludzi pierwotnych powstrzymywało przed spożywaniem śmierdzącego jedzenia czy nawet przebywania na terenie pełnych bakterii  bagien. Obecnie obrzydzenie skłania nas do zachowania higieny osobistej.

    Miłość i opiekuńczość jest równie silnym uczuciem co przedstawione wyżej. W końcu większość z nas ma osobę, za którą mógłby oddać życie. Z tych potrzeb rodzi się naturalny skutek - gotowość do opieki nad dziećmi oraz poczucie odpowiedzialności za nie.

    Ciekawość odpowiada za odkrycie innych kontynentów, a także przestrzeni kosmicznej. To dzięki potrzebie eksploracji zawdzięczamy wiedzę o wszechświecie.

    Status jest kolejną determinującą działania człowieka potrzebą. Potrzeba wysokiego statusu wpłynęła na pracowitość człowieka zapewniając mu więcej osiągnięć.

    Wygoda - to właśnie ona spowodowała znalezienie jaskini przez naszych przodków, jak również spanie na mchu. Potrzeba wygody u każdego ma inną skalę, a obecnie zachęca nas do dążenia do własnej nieruchomości i jak najlepszego urządzenia wnętrza.

    NB

    Udostępnij: