Czym jest przebodźcowanie i do czego prowadzi?

Zbyt głośno, zbyt jasno, zbyt dużo, zbyt intensywnie… Sprawdź, do czego prowadzi nadmiar bodźców i jak można sobie z nim poradzić.

Czym jest przebodźcowanie?

Ze smartfonów, tabletów i laptopów korzystamy nie tylko w pracy, ale także w domu. Po całym intensywnym dniu obowiązków, po powrocie do domu chcemy odpocząć… więc znów zasiadamy przed ekrany. Wieczorami, zamiast się wyciszyć, wciąż jesteśmy aktywni, a nasze umysły stale pracują. Przez to narażamy się na przebywanie w warunkach nadmiernej stymulacji, czyli przebodźcowanie.

Niektóre czynniki, zwłaszcza nadmiar i niedobór światła, hałas, zmiany temperatury i rytmu dobowego powodują przebodźcowanie. Udowodniono, że nadmiar bodźców negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Do czego prowadzi nadmiar bodźców?

Każdego dnia i w każdej godzinie nasze mózgi przetwarzają niezliczoną ilość informacji napływających ze wszystkich obszarów. Zdarza się, że aktywizujemy zbyt wiele zmysłów naraz, co powoduje obciążenia, które mogą prowadzić do przestymulowania.

Przez to, że praktycznie nie odkładamy urządzeń elektrycznych i jesteśmy narażeni na takie czynniki, jak nieodpowiednie oświetlenie, hałas, czy zmiany temperatury, możemy coraz gorzej funkcjonować.

Gdy zastanawiamy się, z czego wynika nasza bezsenność, ciągłe zmęczenie, apatia, pogorszona koncentracja i nerwowość, najczęściej przyczyn szukamy na zewnątrz. Zapominamy, że to nasze codzienne nawyki mogą na to wpływać. A wszystko właśnie przez przebodźcowanie…

Przebodźcowanie to problem, który nie dotyczy jedynie dzieci, ale także wielu dorosłych. Powoduje problemy z koncentracją i uwagą, drażliwość, nerwowość, problemy ze snem, a także bóle głowy i zaburzenia apetytu.

Nadmiar lub nieodpowiednia jakość napływających do nas bodźców, negatywnie wpływają na stan psychiczny. Obniżają nastrój, utrudniają regulacje emocji, zwiększają stres, a nawet niekorzystnie wpływają na odporność.

Jak się chronić przed przebodźcowaniem?

Układ nerwowy każdego człowieka potrzebuje wytchnienia. Nasz organizm wymaga wyciszenia, aby móc w pełni odpocząć i się zrelaksować.

W tym celu warto odłożyć elektroniczne urządzenia przynajmniej trzy godziny przed snem. To przełoży się na lepsze samopoczucie, a nasz zegar biologiczny zacznie działać prawidłowo.

Odcięcie się i bycie oflline pozwoli nam się wyciszyć, zrelaksować i osiągnąć harmonię. Zapewni solidną dawkę, dobrej jakości, niezakłóconego snu. Pozwoli efektywniej funkcjonować, być skoncentrowanym, pełnym energii i gotowym do działania,

W tym celu warto poznać limity, przy których czujemy się komfortowo. Należy sprawdzić, przy jakim natężeniu bodźców, mają dla nas funkcję mobilizującą, a przy jakim mierzymy się z ich negatywnymi skutkami.

DZ

Udostępnij: