Psychopatów nie jest łatwo rozpoznać. Potrafią sprawiać wrażenie czarujących i urzekających. Syndrom ten nie przejawia się jedynie w świecie realnym, ale również w internecie znany jako internetowy troll. Potrafią zrobić pozytywne wrażenie, dlatego rozpoznanie takiej osoby wymaga analitycznego myślenia i zwracania uwagi na szczegóły. Przede wszystkim nie można dać się zwieść pozorom. Jak rozpoznać psychopatę i czy jest to w ogóle możliwe?
Kim jest psychopata?
Psychopata to osoba czerpiąca przyjemność z czyjegoś nieszczęścia i cierpienia. Potrafi ranić inne osoby, by poczuć się lepiej. Psychopata jest bezduszny, nie przejawia empatii. Nigdy nie poczuwa się do odpowiedzialności, nie przyznaje się do winy, nie przestrzega zasad i reguł. Uznaje wręcz, że jest ponad nimi. Lubi wywoływać poczucie winy, można go rozpoznać po narcystycznym charakterze. Ponadto psychopata nagminnie kłamie. Co więcej, psychopaci z łatwością przyciągają naszą uwagę. Uwielbiają to robić bez znaczenia czy tematem jest coś pozytywnego, czy negatywnego. Najważniejsza jest atencja innych osób i znajdowanie się w centrum uwagi.
Badania
Profesor Jeff Hancock jest autorem badań nad psychopatami. Celem jego badań było pokazanie różnic między zachowaniem psychopatów a osób zdrowych, a także tematami przez nich poruszanymi. W badaniu udało się wykryć odmienne wzorce w mowie ludzi będących psychopatami.
Badanie przeprowadzono przy rozmowie z 14 psychopatami, którzy do zakładu karnego trafili za zabójstwo. Ich wypowiedzi i poruszane tematy były skonfrontowane z wypowiedziami innych więźniów skazanych za ten sam czyn, ale którzy nie zostali zdiagnozowani jako psychopaci.
Wyniki są bardzo ciekawe. Cel badania został osiągnięty. Okazało się bowiem, że psychopaci dwa razy częściej rozmawiali na konkretne trzy tematy, niż pozostali badani. Były to tematy pieniędzy, jedzenia i seksu. Nie znaczy to oczywiście, że rozmowa na te tematy jest przejawem psychopatii, jednak osoba mająca skłonności do wszystkich zachowań typowych dla psychopatów, a ponadto chętnie rozmawiająca na przytoczone trzy tematy, powinna wzbudzić naszą ostrożność.
NB