Osoby cierpiące na tę chorobę mają halucynacje, doświadczają iluzji związanych z percepcją ciała, poczuciem czasu i prędkości. Dowiedz się, czym jest zespół Alicji w Krainie Czarów
- Zespół Alicji w Krainie Czarów- co to za choroba?
- Jak się objawia to zaburzenie?
- Kto jest najbardziej narażony?
- Jakie są jego przyczyny?
- Diagnoza i leczenie zespołu Alicji w Krainie Czarów
Zespół Alicji w Krainie Czarów- co to za choroba?
Choć ta nazwa brzmi bajkowo, zespół Alicji w Krainie Czarów to poważna choroba. Jej nazwa nawiązuje do powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”.
To historia o dziewczynce, która trafia do magicznego świata, podążając za Białym Królikiem, przez jego norę w ziemi. Przemierza fantastyczną krainę, a podczas swojej podróż spotyka się z nielogicznymi zagadkami i przechodzi wiele metamorfoz, w tym zmiany wielkości ciała. Raz staje się nienaturalnie mała, a innym razem zaskakująco olbrzymia.
Według historyków, autor powieści Lewis Carroll prawdopodobnie sam cierpiał na migrenę i mógł doświadczać objawów, które opisał w swojej powieści.
Jak się objawia to zaburzenie?
Zespół Alicji w Krainie Czarów jest zaburzeniem psychosensorycznym, w którym chore osoby doświadczają nieprawidłowości w zakresie postrzegania własnego ciała oraz otaczającej ich rzeczywistości. Mają halucynacje wzrokowe i słuchowe, doświadczają iluzji związanych z percepcją ciała, poczuciem czasu i prędkości.
Głównym objawem tego zaburzenia są metamorfopsje, czyli zaburzenia postrzegania przedmiotów, innych osób albo własnego ciała. Chora osoba może doświadczać wrażenia zwiększenia się lub zmniejszania przedmiotu, jego oddalania lub przybliżania.
Kto jest najbardziej narażony?
Choć sam zespół Alicji w Krainie Czarów występuje niezwykle rzadko, to jego objawów doświadcza 15% pacjentów z migreną. Zespół często spotykany jest u małych dzieci i po pewnym czasie całkowicie samoistnie ustępuje. Zwykle objawy pojawiają się epizodycznie, rzadko przybierają postać przewlekłą.
Jakie są jego przyczyny?
Naukowcy nie są zgodni co do tego, jakie są przyczyny występowania tego zaburzenia. Niektórzy wiążą je z migrenami, inni z nieprawidłową czynnością elektryczną komórek nerwowych, udarem, padaczką, a nawet zakażeniami wirusowymi (np. mononukleozą).
Diagnoza i leczenie zespołu Alicji w Krainie Czarów
W pierwszej kolejności osoba doświadczająca takich objawów powinna udać się do internisty lub do neurologa. Specjalista zacznie od wykluczenia innych poważnych schorzeń. Leczenie polega na zmniejszaniu objawów chorób, które mogą wywołać ten zespół, stosowaniu farmakoterapii i technik relaksacyjnych.
DZ