Andrzej Sapkowski to bez dwóch zdań jeden z najbardziej znanych oraz cenionych polskich pisarzy fantasy. Jest twórcą postaci Wiedźmina, który podbił cały świat. Co wiadomo na temat jego twórczości oraz życia prywatnego?
Andrzej Sapkowski: biografia
Polski twórca fantasy urodził się 21 czerwca 1948 roku. Pochodzi z Łodzi, gdzie z reszta mieszka przez całe życie. Po ukończeniu jednego z tamtejszych liceów ogólnokształcących, zdecydował się na studia na kierunku handel zagraniczny na Uniwersytecie Łódzkim. Co ciekawe, przez wiele lat pracował w wyuczonym zawodzie.
Okazuje się, że pisarz zaistniał w dużej mierze dzięki swojemu synowi. Zmarły w 2019 roku Krzysztof był wielkim fanem literatury fantasy. Sam także pisał wiersze, choć niektóre z nich publikował pod pseudonimem. Przyczyna śmierci syna twórcy Wiedźmina nie została ujawniona. Jak wynika z słów samego pisarza, bardzo ceni sobie prywatność, a w swojej najbliższej przestrzeni akceptuje jedynie żonę Marię oraz koty, których jest ogromnym fanem.
Autor jest świadomy swojej opinii – zgorzkniałego i aroganckiego twórcy. Jednakże, utrzymuje, że to jedynie kreacja wobec dziennikarzy i mediów.
Andrzej Sapkowski: twórczość literacka
Sapkowski przygodę z literaturą rozpoczął jako tłumacz. Rozpoznawalność na skalę międzynarodową zdobył sagą o Wiedźminie, na którą składają się trzy tomy opowiadań oraz powieściowy pięcioksiąg. Na przestrzeni lat, tytułowy Gerald z Rivii podbił cały świat. Jego przygody, gdzie walczy z nadprzyrodzonymi istotami, a także własnymi uczuciami zostały przetłumaczone na około 20 języków. Oprócz tego, na ich podstawie ukazały się komiksy, filmy, serial oraz różnego rodzaju gry planszowe i komputerowe.
Twórca Geralda z Rivii stworzył również leksykon literatury fantasy. Pisarz może pochwalić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami, które zdobył na przestrzeni lat. Jego twórczość została doceniona nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Niektórzy uważają go za czołowego polskiego twórcę fantasy zaraz obok Stanisława Lema.
Andrzej Sapkowski: cytaty
- Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
- O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki.
- A potem świat znowu zaczął istnieć, ale istniał zupełnie inaczej.
- Pomyliłeś niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu.
- Lepiej bez celu iść naprzód niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej, niż bez celu się cofać.
- Ten, kto raz nie złamie w sobie tchórzostwa, będzie umierał ze strachu do końca swoich dni.
- Tam gdzie dziś piętrzą się góry, będą kiedyś morza tam gdzie dziś wełnią się morza, będą kiedyś pustynie. A głupota pozostanie głupotą.
źródło zdjęcia: wikipedia