Bertrand Russell: [biografia, dokonania, cytaty]

Bertrand Russell to brytyjski filozof, logik, działacz społeczny i eseista. Na czasy, w których żył głosił dość kontrowersyjne poglądy według opinii publicznej. Mimo to, w latach późniejszych otrzymał Nagrodę Nobla. Co wiadomo o jego biografii i działaniach?

Bertrand Russell: [biografia, dokonania, cytaty]

Bertrand Russell: biografia

Russel urodził się 18 maja 1872 roku w Walii. Był najmłodszym z trojga rodzeństwa. Jego dziad John Russel był dwukrotnie premierem Wielkiej Brytanii, w czasie gdy panowała królowa Wiktoria. Wywodzi się z cenionej i wpływowej rodziny z długą historią i tytułem książęcym.

Jako kilkulatek stracił siostrę i matkę, a następnie także ojca. W związku z tym, opiekę przejęła nad nim babka. Russel wraz z bratem zamieszkali u niej, gdzie otrzymali dobre warunki do pobierania nauki. Najlepiej odnajdywał się w dziedzinie matematyki. Ukończył studia na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie z resztą przez pewien czas pracował.

Bertrand Russel był czterokrotnie żonaty. Ponadto, często wdawał się w romanse. Zmarł 2 lutego 1970 roku w Walii.

Bertrand Russel: dokonania

Russel za głoszenie poglądów antywojennych otrzymał karę więzienia. W tym czasie stworzył dzieło Wstęp do filozofii matematyki. Brytyjski eseista otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Brytyjski filozof silnie angażował się w działania pacyfistyczne, uważał również za niepoprawne produkcję broni nuklearnej. Nie bez powodu jest uważany za jednego z najwybitniejszych naukowców i filozofów XX wieku.

Jednym z najbardziej cenionych dzieł jego autorstwa była praca, którą stworzył razem z Alfredem Northem Whiteheadem. Naukowcy zawarli w niej zarys matematyki przełożonej na język logiki. Ponadto, był autorem dzieł filozoficznych. Zasłynął również z deskrypcji, która odnosiła się do metody parafrazowania zdań. Do jego dorobku zaliczamy między innymi: Zbrodnie wojenne, Autobiografię oraz Mądrość Zachodu.

Bertrand Russel: cytaty

  • To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości.
  • Jeśli pięćdziesiąt milionów ludzi mówi głupstwa, nie przestają one być głupstwami.
  • Nie przejmuj się autorytetami. Zawsze znajdą się autorytety głoszące coś przeciwnego.
  • Świat pełen jest magicznych rzeczy, czekających aż wyostrzy nam się rozum.
  • Wojna nie rozstrzyga, kto ma rację, lecz kto ma odejść.
  • W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić.
  • Problemem jest dziś, jak przekonać ludzkość, aby zechciała przeżyć.
  • Historia świata jest sumą tego, czego można było uniknąć.
Udostępnij: