200. Rocznica śmierci Józefa Wybickiego. Jest najbardziej nam znany jako twórca hymnu Polski

10 marca wypada okrągła, 200. Rocznica śmierci Józefa Wybickiego. Jest najbardziej nam znany jako twórca hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Już od 1927 roku jest on oficjalnym hymnem państwowym. Jednak Wybicki zapisał się w historii naszego kraju również innymi wydarzeniami. Był bez wątpienia czołowym przedstawicielem polskiego Oświecenia. Humanista, prawnik, poeta, a także działacz polityczno-społeczny oraz uczestnik wojen napoleońskich. Już w wieku 20 lat był posłem na Sejm I Rzeczpospolitej.

    Razem z Generałem Dąbrowskim miał ogromny wkład w utworzenie Legionów Polskich we Włoszech. Został odznaczony wieloma nagrodami, m.in. Orderem Orła Białego i Orderem Legii Honorowej. Przedstawiamy cytaty twórcy Mazurka Dąbrowskiego - Józefa Wybickiego oraz cytaty o nim samym – z książki Stefana Majchrowskiego “Opowieść o Józefie Wybickim”.

    Cytaty Józefa Wybickiego

    #

    Rzeknij, Najjaśniejszy Panie: Jest Królestwo Polskie!

    #

    Nie mieli swojego języka, nie umieli mówić, jak ich przodkowie: Kochanowscy, Skargowie, Orzechowscy – utworzyli sobie jakiś bełkot barbarzyński, z łaciny i polszczyzny złożony, do którego my jeszcze Pomorzanie dodali słowa Kaszubów i Wendów.

    #

    Mówił ojciec do swej Basi, Cały zapłakany: Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany.

    #

    Jak Czarniecki do Poznania wracał się przez morze dla ojczyzny ratowaniapo szwedzkim rozbiorze

    Cytaty o Józefie Wybickim

    #

    Nie zdarzyło się, żeby sześcioletni Józef Wybicki przetrwał do obiadu bez kar i pokut, które miały trzymać w ryzach jego wybujały temperament, a tym bardziej by unikną rózg lub uderzeń rzemieniem, zanim wieczór zapadł. Nauczyciel, ksiądz wikary, miał rękę wprawna i twardą.

    #

     Piotr Wybicki kochał małego Józia, wyróżniał spośród dziewięciorga swoich dzieci.

    #

    Tylko mały Józio – odkąd zaczął biegać, mówić – męczył otoczenie swą żywością.

    #

    Umiał jednak skupić się i słuchać z uwagą, z zapartym tchem. Cały zamieniał się w słuch, gdy mu ojciec opowiadał o dziejach rodziny i dawnych czasach.

    foto: Wikipedia

    NB

    Udostępnij: