Fiodor Dostojewski: [biografia, twórczość literacka, cytaty]

Fiodor Dostojewski to bezsprzecznie jeden z najbardziej znanych powieściopisarzy pochodzących z Rosji. Dzięki swojej twórczości zasłużył na miano najwybitniejszych twórców powieści realistycznych na świecie. Co wiadomo na temat jego dzieł oraz biografii?

Fiodor Dostojewski: [biografia, twórczość literacka, cytaty]

Fiodor Dostojewski: biografia

Jak podają źródła rosyjski autor urodził się 30 października lub 11 listopada 1821 roku w Moskwie. Był drugim z sześciorga rodzeństwa. Jego ojciec był ordynatorem szpitala, w którym za młodych lat często przesiadywał autor Zbrodni i kary. W latach kolejnych z rozkazu ojca rozpoczął naukę, gdzie zmagał się ze znienawidzoną matematyką. Dużo lepiej przyswajał literaturę.

Po czasie został oficerem, a poprzez przynależność do pewnych grup skazano go na aresztowanie, a następnie karę śmierci. Jednakże, wyroku udało mu się uniknąć dzięki niespodziewanemu złagodzeniu. Po latach służby w wojsku, otrzymał zgodę na powrót z zesłania.

Na przestrzeni lat kolejnych, między innymi pisał teksty do pisma, którego założycielem był jego brat. Autor zmagał się z uzależnieniem od hazardu, co było częstym powodem jego problemów finansowych.  Mężczyzna słynął również z licznych romansów, ostatecznie wziął ślub ze młodszą od siebie studentką stenografii, która dla niego pracowała.

Pisarz zmarł w 1881 roku. Po jego śmierci prawa autorskie do tekstów jego autorstwa przejęła żona. Co więcej, dzięki niej ukazała się większość utworów Dostojewskiego.

Fiodor Dostojewski: twórczość literacka

Debiutancka powieść rosyjskiego autora zatytułowana Biedni ludzie zyskała przychylność krytyków. Kolejne utwory, które wyszły spod jego pióra to Wspomnienia z domu umarłych, Skrzywdzeni i poniżeni, Idiota oraz Biesy i ostatni przed śmiercią Bracia Karamazow.

Jedną z najbardziej znanych książek Dostojewskiego jest Zbrodnia i kara. Powieść, która odbiła się echem nie tylko w Rosji, ale także za jej granicami wydano w 1966 roku.

Twórczość autora przełożono na wiele języków. Zdobył uznanie w różnych kręgach kulturowych.

Fiodor Dostojewski: cytaty

  • Człowiek niezmiernie lubi czuć się pokrzywdzony.
  • Jeśli czekać, aż wszyscy zmądrzeją, za długo to potrwa.
  • Moje słowa nie odpowiadają moim myślom, a to poniża owe myśli.
  • Właśnie to, że mówię głupstwa, czyni mnie człowiekiem
  • Anioł nie upada nigdy, Diabeł upada tak nisko, że nigdy się nie podniesie, Człowiek upada i powstaje.
  • Bądź pan nie takim jak wszyscy, choćby pan miał być tylko sam jeden takim jaki pan jest.
  • Odtrącaniem nie naprawi się żadnego człowieka.
  • Niestety, prawda niemal zawsze jest niedowcipna.

foto: wikipedia.pl

Udostępnij: