George Orwell: [biografia, twórczość literacka, książki, cytaty]

George Orwell to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych i cenionych pisarzy XX wieku. Jego utwory zyskały przychylność czytelników na całym świecie i przetłumaczone je na wiele języków. Co wiadomo o jego życiu oraz dziełach, które wyszły spod jego pióra?

George Orwell: biografia

George Orwell, a właściwie Eric Arthur Blair urodził się 25 czerwca 1903 roku. Urodził się w Indiach Brytyjskich, lecz już jako kilkulatek zamieszkał w Anglii. Dorastał z dwiema siostrami. Ukończył prywatną szkołę z internatem, a przyznane stypendium zapewniło mu jednej z najbardziej ekskluzywnych placówek w kraju.

Na przestrzeni kolejnych lat przebywał w Birmie i Paryżu. W 1936 roku wziął ślub, a zaraz po nim uczestniczył w wojnie domowej w Hiszpanii. Z małżonką adoptował Richarda Horatio. Przeżycia, których doświadczył odcisnęły piętno na jego późniejszej twórczości literackiej.

Drugą żoną pisarza była Sonia Mary Brownell. Pobrali się na rok przed śmiercią mężczyzny. Ostatnie lata swojego życia Orwell spędził lecząc się w szpitalach, odbywając wyprawy motocyklowe i tworząc ostatnie z dzieł. Zmarł 21 stycznia 1950 roku w Londynie w wyniku gruźlicy.

George Orwell: twórczość literacka

Nie bez powodu, niektórzy nazywają Orwella jednym z najlepszych kronikarzy kultury angielskiej w XX wieku. Do użytku wszedł nawet przymiotnik orwellowski, a także cytaty z jego dzieł. Spod jego pióra wychodziły głównie powieści i felietony. Zdarzało się również, że popełniał krytykę literacką.

Za największe dzieła, które na stałe zapisały się w historii literatury uznaje się Rok 1984, Folwark zwierzęcy oraz Brak tchu. Poruszał w nich tematy antyutopijne, futurystyczne, a także posługiwał się satyrą.

Utwory autorstwa angielskiego pisarza zyskały popularność na całym świecie, co za tym idzie przetłumaczono je na wiele języków. Co ciekawe, powieść Rok 1984 był inspiracją do reality-show Big Brother, który doczekał się produkcji w kilkunastu krajach.

George Orwell: cytaty

  • Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych.
  • Może to, czego człowiek pragnie najbardziej, to nie tyle być kochanym, ile rozumianym.
  • Pamięć jest mimowolna. Nie można zapomnieć o czymś jedynie dlatego, że się tego chce.
  • Może wariat to po prostu członek jednoosobowej mniejszości.
  • Jeśli o czymś myślicie, możecie być pewni, że milion ludzi myśli jednocześnie z wami o tym samym.
  • Niewiedza pozwalała im zachować zdrowe zmysły.
  • Jeśli chce się zachować tajemnicę, należy ukryć ją nawet przed sobą.
  • W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym.

foto: wikipedia.pl

Udostępnij: