Jan Paweł II był największym autorytetem nie tylko Polaków, ale ludzi na całym świecie. Potrafił zjednać wszystkich, ucząc miłości i szacunku do bliźniego. Jego przemówienia gromadziły miliony osób - nie tylko wiernych. Potrafił w prostych słowach mówić o doktrynie wiary i kościoła, jak również pouczać i wskazywać właściwą drogę.
Był pierwszym w historii Słowianinem wybranym na papieża, a jego wybór niósł za sobą nadzieję dla Polski oraz innych państw "zza żelaznej kurtyny". Z ciekawostek możemy wymienić 1 650 900 przebytych kilometrów podczas pielgrzymek, a także zamiłowanie do sportu - Karol Wojtyła jeździł na nartach, pływał kajakiem oraz uprawiał wspinaczkę górską. Ponadto jako pierwsza głowa kościoła czytał bez okularów i nosił na ręku zegarek.
Jan Paweł II był wielkim myślicielem i mówcą, którego przemówień z zapartym tchem słuchało miliony. Dziś przytoczymy jego słowa, które są z całą pewnością ponadczasowe i mówią o elementarnych podstawach człowieczeństwa. Dziś, w czasach wielkiego konsumpcjonizmu, w szaleńczej pogoni za bezgranicznym powiększaniem bytu materialnego, człowiek niestety często zapomina o podstawowych wartościach.
Z okazji 17. rocznicy śmierci przedstawiamy zestawienie najtrafniejszych cytatów Papieża Polaka - Jana Pawła II.
#
Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą.
#
Jak można kochać Boga, który jest niewidzialny, nie kochając człowieka, który jest obok nas.
#
Zbyt często ludzkie życie rozpoczyna się i kończy pozbawione radości i pozbawione nadziei.
#
Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.
#
Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym.
#
Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.
#
Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd.
#
Wstań, nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach, żyj wyprostowany!
#
Człowiek nie może przecież oprzeć swego życia na czymś nieokreślonym, na niepewności albo na kłamstwie, gdyż takie życie byłoby nieustannie nękane przez lęk i niepokój. Można zatem określić człowieka jako tego, który szuka prawdy.
#
Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób "twórcą siebie samego".
#
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
#
Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.
#
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
#
Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach, na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie.
#
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.
NB