Altruizm vs egoizm – co i kiedy? Każda wymaga innego działania oraz podejścia

W naszym życiu napotykamy na różne sytuacje. Każda wymaga innego działania oraz podejścia, szczególnie że nic nie jest takie samo. Powstaje jednak dylemat moralny, który ciężko zagłuszyć, gdyż sumienie nie daje nam spokoju. Chodzi tutaj mianowicie o zastosowanie altruizmu i egoizmu. Podział tych spraw jest zbytnio uproszczony, lecz trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co i kiedy stosować.

Altruizm vs egoizm – co i kiedy?

Dlaczego nie zawsze altruizm?

Mówi się sporo o sprawiedliwości społecznej, pomaganiu słabszym, o nie byciu samolubnym i egoistycznym. Oczywiście, wszystko to brzmi bardzo dobrze i pięknie, ale czasami tylko i wyłącznie na papierze.

Altruizm to cudowna rzecz, lecz nadmiernie używana i stosowana wobec niewłaściwych ludzi, może doprowadzić do bolesnych, często nieprzemyślanych konsekwencji. W końcu nieraz zdarzało się tak, iż ktoś wykorzystał nasze dobre serce i porzucił je przy pierwszej, lepszej okazji.

Chodzi o to, że ciągły altruizm i nadstawianie karku, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bywa też, iż tego typu zjawiska są szkodliwe – szczególnie dla jednostek, które je wykazują.

Pozytywny egoizmu

Nie da się nie usłyszeć, że nie można być egoistą, bo to złe i niemoralne. Wielokrotnie czy to w szkole, czy to przy rodzicach, dało się dostrzec tego typu morały. Jak to jest zatem z ich słusznością?

Egoizm ułatwia nam wiele rzeczy: pozwala się samorealizować, dzięki egoizmowi nie tracimy czasu na coś, co mogłoby nas do reszty zniszczyć. Ponadto, bywamy dużo bardziej odporni psychicznie, co także ma szereg pozytywów. Trzeba jeszcze wspomnieć o takim zjawisku jak samoocena. Przecież każdy z nas ją posiada – niezależnie od osobowości czy myślenia. Warto zatem zwrócić uwagę, iż egoizm pomaga nam w wielu kwestiach.

Czy da się to połączyć?

Powinno się też jasno powiedzieć taką prawdę: egoizm i altruizm da się połączyć, ponieważ wszystko wymaga złotego środka – szczególnie przy podziale dychotomicznym. Ponadto, warto wspomnieć, iż myślenie o sobie oraz o innych, przeważnie potrafi iść ze sobą w parze.  

autor: Bartłomiej Jabłoński

Udostępnij: