Nie bądź sobą na siłę. Jak się wyzbyć złego nawyku?

Bardzo często można usłyszeć, że należy być zawsze sobą. Jest w tym sporo racji i prawdy, ale jest jeden, poważny haczyk. Chodzi tutaj o przesadzanie w drugą stronę i udowadnianie na siłę, iż posiada się własną, niezależną osobowość. Takie zachowanie nie tylko zraża, ale i potrafi mocno żenować otoczenie, w którym się znajdujemy.

 Dlaczego warto być sobą?

Jest kilka powodów, dla których powinniśmy być sobą. Na początek, warto wskazać komfort psychiczny, jaki będziemy przy tym odczuwać. Któżby nie chciał w pełni wyrażać własnego zdania, szczególnie że teraz jest to bardzo potrzebna cecha, np. w celu dostania się do wymarzonej, perspektywicznej pracy.

Gdy posiadamy ten pozytyw, iż lubimy być sobą, będziemy obiektem, który przyciąga innych. Nie jest to żadna niespodzianka, że ciągnie nas do ludzi, gdy pokazują swoją prawdziwą twarz, ponieważ wiemy o tym kimś więcej. Ponadto, pociąga nas charyzma i zdecydowanie takiej osoby – elementarna cecha, jaką powinien posiadać szef każdej firmy.

Po trzecie, kiedy jesteśmy sobą, po prostu czujemy się lepiej i akceptujemy swoje niedoskonałości oraz unikamy perfekcjonizmu i chęci ciągłego, chorobliwego naprawiania własnej osobowości.

Jak to się robi na siłę?

Problem jest jednak w tym, iż niektórzy aż zanadto pragną być sobą i chcą wyróżniać się z tłumu, nawet eksponując swoje wady, które winni zachować dla samych siebie. To odpycha ludzi, a przy tym, być może naszych potencjalnych: kolegów, znajomych, przyjaciół lub w dalszej przyszłości, partnerów życiowych – brzmi słabo.

Nie warto wpadać w taką pułapkę, gdyż odbiera nam ona wiele rzeczy, które możemy zyskać. Owszem, nie powinniśmy wstydzić się swoich wad, lecz eksponowanie ich nie jest konieczne do pokazania, jakimi szczerymi i prawdziwymi ludźmi jesteśmy.

Jak się wyzbyć złego nawyku?

Łatwo jest jednak się wyzbyć pewnych wad, które pchają nas w sztuczne bycie sobą. Po pierwsze, należy popracować nad pewnością siebie i samoakceptacją. Jeśli będziemy czuli się dobrze sami ze sobą, po prostu wyjdzie nam to na lepsze.

Warto zauważyć jak pomocna może być psychoterapia lub zwykła wizyta u psychologa – także szkolnego. Wszystko co pozwoli nam się wyżalić i wziąć w garść będzie dobre i pomocne – zawsze.  

autor: Bartłomiej Jabłoński

Udostępnij: