Jak walczyć ze swoimi lękami? Poznaj przyczyny obecnych lęków

Lęki są integralną częścią naszego rozwoju. Pozwalały przetrwać w wielu chwilach na przestrzeni lat. Teraz jednakże, kiedy mamy już rozwinięte społeczeństwo i nowe środki komunikacji, nasze fobie i starach zaczynają się pogłębiać; coraz trudniej poradzić sobie z mdłościami czy innymi sprawami, które wywołują dyskomfort. Jak sobie z tym radzić?

    Przyczyny obecnych lęków

    Wydawać by się mogło, że w obecnych realiach ekonomicznych nie mamy czasu na siebie, ponieważ wszędzie trzeba wyrabiać jakąś normę godzinową, która jest wypełniona licznymi obowiązkami. W związku z tym, brakuje nam czasu na myślenie o czymkolwiek poza pracą. Nie do końca tak mimo wszystko jest, więc przyjrzyjmy się tym przyczynom lęków.

    W szkole, kiedy jesteśmy na lekcjach, musimy zajmować się tematami, które są poruszane na matematyce czy historii. Później wracamy do domu i mamy czas dla siebie plus stres, który jest związany z pracami domowymi i sprawdzianami. Wszystko to się ze sobą łączy i pojawiają się koszmarne myśli o złych ocenach bądź nawet nie przejściu do następnej klasy – chodzi po prostu o nadmierne myślenie, z którego rodzi się najwięcej strachu i fobii.

    Zarówno w pracy, jak i w szkole czy na uniwersytecie jesteśmy skazani na dręczenie nas przez innych (ludzie się nie zmieniają na przestrzeni lat). Takie coś jest w stanie nam przysporzyć wielu, prawdziwych lęków, z którymi bardzo ciężko sobie poradzić w przyszłości – mdłości, paraliż, drgawki, obsesyjne myśli…

    Na koniec tego paragrafu, warto wspomnieć także o tym, że wszyscy podlegamy tym samym zasadom psychologicznym – każdego może dotknąć traumatyczny lęk. Przyczyn mamy naprawdę sporo i nigdy nie wiadomo, która kiedy w nas uderzy, bo jesteśmy tylko ludźmi, a nie wszyscy są odporni na stres w pracy, szkole czy na natrętne myślenie o przerażającej przeszłości.

    Jak walczyć z lękami

    Niestety nie ma jednej drogi, która wyleczy nas z lęków. Do tego jest potrzebny nawał pracy i to naprawdę niełatwej.

    Najprościej jest udać się do dobrego specjalisty, który zbada nasz przypadek i zaproponuje leczenie. Wydaje się to najlepszym rozwiązaniem, ponieważ posiadamy w społeczeństwie ludzi, jacy zajmują się objawami lękowymi.

    Jeśli mimo wszystko boimy się iść do lekarza bądź psychiatry, możemy radzić sobie na inne sposoby – mniej skuteczne. Do nich może zaliczać się: pasja, hobby, praca, nauka, odnalezienie własnego kierunku życiowego, medytacja, sport, treningi i wiele, wiele innych.

    Da się spróbować jeszcze pokonać samego siebie i nauczyć się żyć z lękiem, ale tutaj też potrzebny jest specjalista, chociaż warto również próbować na własną rękę. Być może uda nam się kiedyś w ten sposób pokonać fobię i lęk – człowiek jest w wstanie zrobić naprawdę dużo.  

    autor: Bartłomiej Jabłoński

    Udostępnij: