Jak pokonać nieśmiałość? Dowiedz się, czym jest nieśmiałość, skąd się bierze i jak ją pokonać.

Nieśmiałość to cecha, która dotyka wiele osób. Utrudnia nawiązywanie kontaktów z innymi, możliwość powiedzenia, czy robienia tego, na co mamy ochotę i powoduje dyskomfort w codziennym życiu. Dowiedz się, czym jest nieśmiałość, skąd się bierze i jak ją pokonać.

    Czym jest nieśmiałość?

    Ze statystyk wynika, że aż 60% dorosłych Polaków uważa się za osoby nieśmiałe. To oznacza, że ta cecha dotyczy naprawdę wielu osób.

    Nieśmiałość objawia się dyskomfortem w nawiązywaniu kontaktów z innymi, problemami z przebywaniem w większej grupie osób, a także lękiem podczas występów publicznych i towarzyskich sytuacji.

    Jakie są przyczyny nieśmiałości?

    Przyczyny nieśmiałości nie są do końca znane. Naukowcy uważają, że mogą za nią odpowiadać czynniki genetyczne, ponieważ często jest tak, że nieśmiałe dzieci mają nieśmiałych rodziców. Może być to związane z czynnikami środowiskowymi i wychowaniem. Nieśmiałość może być także związana z przykrymi doświadczeniami z innymi ludźmi i różnymi społecznymi sytuacjami. Szczególnie, gdy ktoś często czuł się upokarzany, ośmieszany czy pomijany, mógł wykształcić w sobie tę cechę.

    Czy można walczyć z nieśmiałością?

    Pewna doza nieśmiałości może pojawiać się w wielu sytuacjach i jest to całkowicie naturalne. Jednak w niektórych sytuacjach może stawać się problematyczna i wręcz paraliżować. Człowiek dotknięty silną nieśmiałością może czuć się gorzej, mieć problemy z poczuciem własnej wartości i samooceną. Dlatego tak ważne jest poznanie sposobów na pokonanie nieśmiałości.

    Jak pokonać nieśmiałość?

    Na szczęście nad nieśmiałością można pracować. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci ją pokonać.

    Uświadom sobie, że nieśmiałość nie jest zaburzeniem, ani chorobą, to cecha charakteru. Dlatego warto sobie uzmysłowić: jestem nieśmiałą osobą, chcę to zmienić i będę nad tym pracować.

    Nie skupiaj się przesadnie na tym, w różnych życiowych sytuacjach, że jesteś nieśmiała. Nie wmawiaj sobie tej cechy, nie traktuj jej jako wymówki czy usprawiedliwienia.

    Choć osoby nieśmiałe mają tendencje do myślenia, że wszyscy na nich patrzą, rozmawiają o nich i oceniają, to pamiętaj, że wcale tak nie jest,.

    Zastanów się, w jakich sytuacjach czujesz się najbardziej niekomfortowo i czym to może być powodowane.

    Spróbuj wówczas przekierować swoją uwagę na coś, na czym można się skupić, a z biegiem czasu również rozluźnić.

    Zastosuj pewną technikę, zacznij sobie wyobrażać, że jesteś osobą śmiałą i odważną. Zastanów się, jakbyś się zachowywał jako taka osoba, ćwicz to i wprowadź w życie.

    Jeśli nieśmiałość Cię paraliżuje, stosuj techniki oddechowe i relaksacyjne. Głębokie oddechy pozwolą Ci się uspokoić, wyciszyć i opanować emocje.

    Jednak jeśli nieśmiałość Cię przerasta, nie wstydź się prosić o pomoc.

    DZ

    Udostępnij: