Przemoc fizyczna jest każdemu doskonale znanym tematem. Coraz częściej, ale nadal za mało, mówi się o przemocy psychicznej i agresji emocjonalnej. Te dwa rodzaje są tak samo groźne dla ofiary, jak przemoc fizyczna. Co gorsza, są one niezauważalne gołym okiem. Nie da się wskazać ich palcem i często okazywane są przez osoby, które doskonale potrafią je kamuflować. Dodatkowo nie tylko w związkach można doświadczyć takiego traktowania, ale również w innych środowiskach takich jak praca, szkoła, rodzina, przyjaciele. Wszystko jednak pozostawia po sobie ślad. Poznaj 4 sygnały, które świadczą o agresji emocjonalnej.

Ciągłe sprawdzanie

Telefony co godzinę, wiadomości co 15 minut i milion pytań – co robisz, gdzie jesteś, z kim jesteś, o czym rozmawiacie, dlaczego nie odpowiadasz. Jest to próba kontroli, której celem są dwie rzeczy:

1) Wywołanie braku bezpieczeństwa, poczucia bezbronności i całkowitego podporządkowania. Dzięki temu łatwiej jest przejąć kontrolę nad twoim życiem, myśleniem, postępowaniem.

2) Wykorzystanie informacji jako argumentu, przy ewentualnych próbach sprzeciwu.

Umniejszanie emocjom

Dla takich osób twoje emocje nie mają znaczenia. Jeśli jest ci smutno, to przesadzasz. Jeśli odczuwasz złość, to nie masz przecież powodów. Jeśli odczuwasz szczęście, to po co, skoro to zwykła rzecz. Odczuwasz frustrację? To nie ma znaczenia, bo inni mają gorzej, a więc weź się w garść. Moje słowa cię uraziły? Przecież to był tylko żart, nabierz dystansu.

Są to najczęstsze przykłady, jak twoje emocje traktowane są jako nieistotne, mało ważne. Sytuacja się jednak zmienia, kiedy to osoba agresywna emocjonalnie odczuwa różnego rodzaju emocje. Wtedy masz poświęcać sto procent swojej uwagi oraz wykazać zrozumienie i empatię.

Odbieranie pewności siebie

Osoby agresywne emocjonalnie nie lubią widzieć, kiedy osiągasz sukcesy. Poprzez słowa będą starały się odebrać ci wiarę we własne możliwości i pewność siebie. Będą negatywnie się wypowiadały na temat twoich działań oraz wytykały naciągane wady, aby tylko sprowadzić na ciebie nieszczęście.

Ignorowanie twoich warunków, granic i potrzeb

Wszyscy posiadamy pewne warunki, zasady i potrzeby, a więc staramy się je pilnować i zaspokoić. Agresja emocjonalna polega jednak na tym, że twoje warunki i potrzeby nie istnieją dla drugiego człowieka. Będą one wyśmiewane, ignorowane i nazwane dziecinnymi.

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img