Czym jest apatia? Jak sobie z nią radzić?

Wiąże się z poczuciem wyczerpania, rezygnacji i utratą chęci do życia. Towarzyszy jej obniżony nastrój, smutek i przygnębienie. Dowiedz się, czym jest apatia i jak można sobie z nią radzić.

Czym jest apatia? Jak sobie z nią radzić?

Czym jest apatia?

Apatia to to problem psychologiczny, które może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od jego płci, czy wieku. To stan emocjonalny, w którym nasz nastrój jest obniżony, odczuwamy smutek i przygnębienie. Tracimy radość z życia, nie potrafimy czerpać z niego przyjemności. Nieustannie towarzyszy nam wyczerpanie, poczucie bezradności i rezygnacji.

Jakie są objawy apatii?

Choć objawy apatii mogą być różnorodne i występować z innym nasileniem, to przede wszystkim objawia się ona utratą chęci do życia. Obejmuje to wszystkie dziedziny życia: pracę, związki, relacje z innymi, a także czas wolny.

Osoby cierpiące na apatię nie potrafią cieszyć się życiem, ograniczają wszystkie aktywności.

Izolują się, ograniczają kontakty z innymi i unikają spotkań towarzyskich. Nawet jeśli z kimś się spotykają lub wychodzą, nie odczuwają z tego żadnej przyjemności, robią to z obowiązku.

Takie osoby wciąż są przygaszone, osłabione i wyczerpane. Nie mają sił do działania. Wszystkie czynności wykonują niechętnie, w spowolnionym tempie, z minimalnym użyciem energii. Nie chcą podejmować aktywności fizycznej, wszystko ich męczy i nic nie sprawia radości.

Odczuwają obniżony nastrój i nieustanny smutek. Jest w nich wiele negatywnych emocji, z którymi nie potrafią sobie poradzić.

Ich aktywność intelektualna i poznawcza jest obniżona. Mogą mieć problemy z jasnym myśleniem, wyciąganiem wniosków, planowanie, zapamiętywaniem i uczeniem się nowych rzeczy. Ich pamięć, uwaga i koncentracją są osłabione. Procesy myślowe nie funkcjonują tak jak powinny.

Osoby, które zmagają się z apatią, odczuwają także objawy fizycznie. Ich apetyt i pragnienie są zmniejszone. Pociąg seksualny zmniejszony, następuje spadek wrażliwości na ból i bodźce fizyczne. Występują u nich problemy ze snem, mogą cierpieć na bezsenność lub wręcz przeciwnie na nadmierną senność i przesypiać całe dnie.

Jak radzić sobie z apatią?

Jeśli objawy apatii występują przez dłuższy czas, trzeba zacząć ją leczyć. Gdy stan apatii występuje chwilowo, można spróbować radzić sobie z nim samodzielnie. Może pomóc relaksacja, odpowiednia dieta, a także wysiłek fizyczny.

Gdy stan apatii utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, nie wolno bagatelizować problemu i należy udać się do specjalisty. Warto skonsultować się z internistą, który zleci wykonanie dodatkowych badań, a także z psychologiem, który pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii.

Udostępnij: