W codziennym życiu zmagamy się z wieloma problemami i trudnościami. Żyjemy w ciągłym biegu, doświadczamy mnóstwa stresu. Jesteśmy napięci zdenerwowani i rozdrażnieni. Pewne objawy fizyczne mogą sugerować, że z Twoim organizmem dzieje się coś nie tak. Sprawdź jak rozpoznać, że jesteś przeciążony z powodu stresu.

Jak rozpoznać, że jesteś przeciążony z powodu stresu?

Wpływ stresu na zdrowie

Stres to reakcja organizmu na zewnętrzne bodźce, najczęściej nieprzyjemne i przekraczające nasze zasoby. Długotrwały stres zaburza nasz wewnętrzny spokój i może prowadzić do wielu zdrowotnych problemów, zmniejsza odporność, zwiększa ryzyko udaru oraz zawału. Pewne sygnały płynące z organizmu sugerują, że możemy być przeciążeni z powodu stresu.

Jak rozpoznać, że jesteś przeciążony z powodu stresu?

Niepokój i zamartwianie się

Długotrwały stres przede wszystkim prowadzi do wielu obciążeń psychicznych. Osoby narażone na przedłużone działanie stresogennych czynników, ciągłe się zamartwiają, przejmują, odczuwają nieustanny niepokój i lęk. W efekcie są stale zmęczeni, pozbawieni energii i sił do działania.

Złość i agresja

Przewlekły stres może sprawiać, że ciągle jesteśmy rozdrażnieni i zdenerwowani. Może prowadzić do skrajnych, negatywnych emocji, takich jak złość, gniew, czy wściekłość. Gdy emocje sięgają zenitu i nie potrafimy sobie z nimi poradzić, wybuchamy. Możemy też uciekać w używki i nałogi.

Dolegliwości bólowe

Jeśli jesteśmy narażeni na przewlekły stres, z czasem mogą pojawiać się u nas dolegliwości bólowe, które stale nam towarzyszą. Najczęściej występuje napięciowy ból głowy, migreny, może boleć nas kark, szyja i ramiona, czy żołądek.

Problemy żołądkowe

Dolegliwości układu pokarmowego są bardzo częstymi objawami stresu. Zazwyczaj występuje ból brzucha, nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia.

Problemy z sercem

Gdy jesteśmy narażeni na długotrwały stres, często doświadczamy problemów z układem krążenia. Możemy doświadczać przyspieszenia akcji serca, kołatania, ucisku i bólu w klatce piersiowej. Długotrwały stres znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca.

Problemy ze snem

Problemy z zaśnięciem, częste pobudki i bezsenne noce, towarzyszą nam bardzo często, gdy jesteśmy zestresowani. Gdy nie możemy w nocy wypocząć, ani się zrelaksować, to nasz organizm jest coraz bardziej przeciążony.

Wahania masy ciała

U osób narażonych na długotrwały stres mogą występować wahania masy ciała i zaburzenia metabolizmu. Niektórzy ludzie reagują na stresującą sytuację większym wyrzutem kortyzolu, co z kolei powoduje, że mają większy apetyt, często podjadają i chętniej sięgają po pokarmy o dużej zawartości cukru i tłuszczu.  Na pewno niejednokrotnie słyszałaś o „zajadaniu stresu”.

Jak widzisz długotrwały stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jeśli jesteśmy narażeni na niego każdego dnia może poważnie zaburzyć nasze funkcjonowanie.

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img