Zespół Otella- czym jest, jakie są jego przyczyny i czy można go wyleczyć?

Zespół Otella, czyli obłęd zazdrości dopada osoby, które przez wiele lat nadużywają alkoholu. Ta choroba powoduje urojenia niewierności i sprawia, że oskarża się partnera o zdradę, bez żadnych podstaw. Może mieć niebezpieczne konsekwencje i prowadzić do rozpadu całej rodziny. Dowiedz się więcej na ten temat.

    Czym jest zespół Otella?

    Zespół Otella, inaczej nazywany obłędem alkoholowym lub obłędem zazdrości. To rodzaj alkoholowej psychozy związanej z wieloletnim nadużywanie alkoholu. Zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn, niż kobiet. Zespół Otella jest bardzo niebezpieczny dla związku i może być przyczyną przemocy fizycznej i psychicznej wobec partnera.

    Jakie są przyczyny choroby?

    Przyczynami zespołu Otella jest nadużywanie alkoholu, czasem niska samoocena i brak pewności siebie lub osobowość paranoiczna. By nie doszło do rozwoju choroby, przede wszystkim trzeba zrezygnować z picia alkoholu. Ważne jest też dbanie o prawidłowe relacje rodzinne.

    Jak się objawia ta choroba?

    Zespół Otella objawia się urojeniami niewierności małżeńskiej, bez żadnych racjonalnych podstaw. Osoba, która na niego cierpi podejrzewa partnera o nieustanne romanse i zdrady. Krąg potencjalnych kochanków zazwyczaj jest bardzo duży, a dowody niewystarczające, a czasem nawet absurdalne. Wszystkie zarzuty opierają się na urojeniach chorego.

    Rozwój choroby

    Choroba ta rozwija się powoli. Początkowo dochodzi do kłótni, które opierają się na oskarżeniach partnera o niewierność. Z czasem chory zaczyna szpiegować i śledzić partnera, zadręczać go pretensjami i zarzutami. Przesadnie sprawdza i kontroluje, wciąż szuka dowodów niewierności i winy. Sprawdza rzeczy osobiste, korespondencje, konta na portalach społecznościowych, zdarza się nawet, że wynajmuje detektywa. Za wszelką cenę chce udowodnić swoje racje.

    Alkohol pogarsza sprawę

    Picie alkoholu sprawia, że objawy coraz bardziej się nasilają. Chory nie kontroluje swoich emocji i zachowań. Pojawia się prześladowanie i agresja w stosunku do partnera. Sprawy przybierają coraz gorszy obrót…

    Jest coraz gorzej

    W miarę rozwoju choroby, osoba ta całą swoją uwagę poświęca myślom o niewierności partnera. Zaniedbuje inne aktywności i obowiązki, robi wszystko, by znaleźć dowody na potwierdzenie swoich urojeń. Pojawia się przekonanie o istnieniu zmowy i zagrożenia przez partnera, urojenia prześladowcze.

    Tragiczny finał

    W najgorszym przypadku dochodzi do tego, że partner lub domniemany kochanek może zostać skrzywdzony a nawet zamordowany przez chorego… Choroba jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do tragicznego finału.

    Leczenie zespołu Otella

    Leczenie zespołu Otella nie jest prostą sprawą, nie wystarczy odstawić alkoholu, by pokonać chorobę. Jest on formą obłędu i psychozy, więc wymagane jest leczenie psychiatryczne. Konieczne jest pozostawanie pod opieką psychiatry i stałe zażywanie leków.

    Udostępnij: