Pewność siebie zawsze byłe, jest i będzie cechą pożądaną wśród ludzi. Od pól bitewnych po ambitne projekty firmowe – wszędzie wykazywano się i pokazywano swoją, silną osobowość. Jak jednak ją budować? – nie jest to proste, ponieważ ciągle docierają do nas bodźce, które ograniczają naszą pewność siebie. Mimo to znajdzie się kilka sposobów, które może nie od razu, ale skutecznie pomogą zwiększyć świadomość własnych zalet i możliwości.

Pozwól sobie na błędy

Wylecz się z nadmiernego perfekcjonizmu i naucz się popełniać błędy, gdyż dopiero ich naprawianie, pomoże nam zbudować pewność siebie. Wtedy już staniemy się bardziej świadomi tego, co powinniśmy czynić, a czego absolutnie robić nie możemy. Opłacalne zatem jest popełnianie błędów (oczywiście nie bardzo rażących i godzących w ład społeczny).

Szlifuj umiejętności

Nic tak nie buduje pewności jak wiara w to w czym jesteśmy dobrzy. Kompetencje są podstawą sensu naszej egzystencji, więc warto skupiać się na ich szlifowaniu oraz podnoszeniu kwalifikacji. Nigdy nie było to takie proste, jak jest teraz, tym bardziej, że społeczeństwo wręcz wymaga od nas progresu zawodowo-intelektualnego. Analizując to, można wysnuć wniosek, iż jeśli chcemy być pewni siebie, podnoszenie kompetencji i statusu, będzie najlepszym, i najbardziej pożytecznym rozwiązaniem.

Stawiaj się w sytuacjach, które budzą twój dyskomfort

Nigdy nie pokonamy lęków i stresu, jeśli nie postawimy się w sytuacji, jaka taki stan rzeczy wywołuje. Im bardziej będziemy skłonni do zżycia się z własnymi niedoskonałościami, tym większą pewność siebie zbudujemy. Niezależnie czy boimy się szkoły, czy pracy, zawsze powinniśmy siłować się z lękami – oczywiście w zdrowy sposób.

Nabierz dystansu do siebie

Ostatnią, najważniejszą kwestią, będzie nabranie dystansu do własnej osoby. Jeśli poświęcimy naszą energię na to, co myślą o nas ludzie oraz co na nasz temat mówią, stracimy swój potencjał, który moglibyśmy dużo lepiej spożytkować. Kiedy będziemy przejmować się uwagami i reagować na nie dezaprobatą, nigdy nie zbudujemy pewności siebie, ponieważ drogą pokochania swojej osoby jest akceptacja indywidualnych niedoskonałości. Właśnie dlatego tak ważny będzie dystans do samego siebie, a za nim pójdzie pewność.  

autor: Bartłomiej Jabłoński

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img