Pytanie o tym jak być odważnym stawia sobie bardzo dużo ludzi na całym świecie. Co prawda nie odnosi się to stricte do strachu przed ciemnością lub duchami, ale także ujmuje te zjawiska lęku. Jednakże, odejmując zjawy i inne zwidy, mamy jeszcze przeróżne sytuacje życiowe, którym stawiamy czoło bardziej lub mniej. To właśnie na tym dużo bardziej warto się skupić.

Zdefiniuj swój strach

Jeśli się boisz, musisz mieć powód tegoż strachu. Nic nie zdarza się bez konkretnej przyczyny; boimy się poprzez doświadczenie, traumę bądź losowe przeżycie z dnia codziennego. Niezależnie od pobudek strachu, należy umieć go zdefiniować, ponieważ tylko tak skutecznie możemy działać dalej, np. w kierunku zniwelowania odczuwania lęku w konkretnej sytuacji.

Postaw się w pewnych okolicznościach, np. jesteś w kuchni przy zgaszonym świetle; co odczuwasz? Jeśli zadasz sobie szereg pytać – z pozoru banalnych – dotrzesz być może do sedna problemu – nazwiesz emocje, jakie tobą miotają w konkretnej chwili.

Nie walcz

Po drugie i zarazem najważniejsze jest to, aby nie walczyć ze swoim strachem, gdyż im bardziej z czymś walczymy, tym więcej marnujemy na to energii, a całkowita destrukcja strachu jest niemożliwa do osiągnięcia. Trzeba zatem przyjąć to, iż odczuwamy lęki i stawić im czoła w racjonalny, spokojny sposób. Kiedy osiągniemy już flegmatyczną – spokojną – strategie radzenia sobie ze strachem, osiągniemy dużo lepsze efekty (kiedy walczymy z wirusami, one stawiają jeszcze mocniejszy opór, zresztą tak samo jak i człowiek).

Stawiaj się w stresujących sytuacjach

Niestety, ale nie ma innej drogi do poradzenia sobie ze strachem jak stawianie się w sytuacjach, które nas przerażają bądź stresują. Nie chodzi tutaj oczywiście o to, żeby nagle wpadać w wir strasznych sytuacji i doświadczeń, ponieważ to mogłoby tylko zaszkodzić, a nie pomóc. Bardziej trzeba stopniowo sprawdzać i testować swój lęk – nie zamykać się w czterech ścianach domu. Niezależnie od tego, czego się boimy, musimy konfrontować się z naszymi obawami.

Udaj się do specjalisty

Ostatnim, a zarazem najważniejszym punktem jest udanie się do specjalisty. On powie dużo więcej i da konkretne wskazówki jak mamy stać się odważniejsi. Oczywiście nie nadejdzie to od razu, lecz warto próbować, ponieważ już sama rozmowa może dać dużo więcej, aniżeli oczekiwanie na cud.  

autor: Bartłomiej Jabłoński

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img