Uważasz, że wciąż popełniasz błędy? Masz wysokie wymagania wobec siebie? Wciąż podwyższasz poprzeczkę? Jednocześnie obwiniasz się o najmniejsze przewinienia i masz tendencje do karania się? Być może cierpisz na „efekt Zgredka”!

Zgredek to bohater serii książek o Harrym Potterze. Skrzat domowy zmuszany był do okazywania całkowitego posłuszeństwa swoim panom, a następnie sam sobie wyznaczał dotkliwe kary za najmniejsze przewinienia.

Czym jest „efekt Zgredka”?

„Efekt Zgredka” to zjawisko, które jest związane ze sposobem, w jaki traktuje siebie skrzat. Niektórzy ludzie zachowują się zupełnie tak samo.

Biorą na swoje barki zbyt dużą odpowiedzialność, stawiają potrzeby innych ponad własne i ciągle się poświęcają. Przy tym często odczuwają poczucie winy, mają wrażenie, że to co robią, to wciąż za mało. Obwiniają się o najmniejsze przewinienia i mają tendencje do nadmiernego karania się, nawet za najmniejsze błędy.

Skala odczuwanego przez nich poczucia winy znacznie przerasta ich przewinienia. To uczucie pojawia się, gdy błędnie przyjmują odpowiedzialność za jakąś sytuację lub czyn, albo przeceniają spowodowane nimi szkody. Uważają, że nie spełniają oczekiwań innych, albo ich zawodzą.

To wszystko może negatywnie wpływać na człowieka i sprawiać, że nieustannie będzie się potępiać, mieć niskie poczucie własnej wartości i uważać, że nie zasługuje na nic dobrego w życiu.

Skąd się to bierze?

Taka nadmierna odpowiedzialność i poczucie winy, jakie niektórzy odczuwają, może wynikać z tego, jak w dzieciństwie traktowali ich rodzice. Mogli zbyt wiele od nich oczekiwać, stawiać wygórowane wymagania i ciągle powtarzać, że nie zasługują na to lub tamto.

To sprawiło, że tacy ludzie w dorosłym życiu zaczęli przejmować złe wzorce, powtarzać sobie, że powinni zostać ukarani, bo są złymi ludźmi. Wciąż umniejszali swoje osiągnięcia i sukcesy, dostrzegali wyłącznie wady i skupiali się na porażkach. To wpłynęło na ich niską samoocenę i poczucie własnej wartości oraz całkowity brak wiary w sobie.

Jak sobie z tym radzić?

Takie problemy mogą być zbyt trudne, żeby się z nimi samodzielnie zmierzyć. Jeśli ktoś ma poczucie, że dotyczy go to zjawisko, warto zasięgnąć rady specjalisty, który może pomóc sobie z tym poradzić.

DZ

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img