Od czego zaczyna się miłość? Z pewnością od wyobrażeń o partnerze i wspólnej przyszłości. Po drodze czeka nas jednak kilka niespodzianek i rzeczy, których nie braliśmy pod uwagę. Każdy z nas jest inny i może się okazać, że mamy różne potrzeby. Jedną z nich jest potrzeba przywiązania i bliskości - nie każdy przejawia taką samą, bowiem istnieją 3 różne style przywiązania.

Style przywiązania

Potrzeby i zachowania ludzi w związku nieraz były przedmiotem badań, aby móc poznać i sformułować tezę dotyczącą naszego "stylu kochania". Kiedyś zdecydowanie największe znaczenie przypisywało się wychowaniu - dziś wiemy, że to nie jedyny czynnik definiujący nasze "dorosłe kochanie". Równie ważne są relacje z rodzicami, jak również późniejsze perypetie życiowe. Te dwa czynniki w głównej mierze wpływają na to, jak radzimy sobie z potrzebą bliskości w dorosłym życiu.

Style przywiązania to inaczej reagowanie na bliskość w relacji miłosnej. Co oznaczają te style?

1. Styl bezpieczny

Styl bezpieczny przejawiany u dorosłego jest owocem zachowania rodziców w czasach dzieciństwa: rodzice czuli, kochający, potrafiający okazywać uczucia. Chcący być "dostępnym" dla dziecka. Rodzice reagujący i przede wszystkim - rozumiejący emocjonalne potrzeby dziecka.

Taki styl jest zdecydowanie przeważający - prezentuje go prawie połowa z nas, jednak nie wszyscy.

2. Styl lękowy

Styl lękowy jest przejawieniem takich zachowań jak niepewność w związku, ponadprzeciętne  pragnienie bliskości, a czasami również podejrzliwość. Takie osoby martwią się, czy aby na pewno partner odwzajemnia nasze uczucia.

Styl lękowy zazwyczaj jest wynikiem dzieciństwa, w którym dziecko doświadczyło obojętności ze strony rodzica. Lęk, zabieganie o uwagę partnera to znak braku pewności siebie. Osoby te pragną być jak najlepsze, by zasłużyć na uwagę drugiego człowieka.

3. Styl unikający

Bliskość w stylu unikającym jest postrzegana jako utrata niezależności. To dlatego niektóre osoby są dosyć chłodne, ponieważ chcą w jak najmniejszym stopniu być od kogoś zależnym. Jest zazwyczaj skutkiem chłodu w rodzinie, braku rozmów, sztywności. To sprawia, że osoby pochodzące z takiej rodziny boją się bliskości, chcą się przed nią bronić. Dlatego często budują niewidzialny mur obronny, który ma za zadanie pozostawić ich w bezpiecznej odległości.

NB

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img