Cytaty Jespera Juula, które powinien przeczytać każdy rodzic

Jesper Juul był duńskim terapeutą rodzinnym i pedagogiem, który zasłynął ze swoich niezwykle pomocnych i życiowych książek dla rodziców. Wiele ojców i matek doceniło jego lektury, znajdując w nich wsparcie i zapewnienie, że nie tylko czytelnik zmaga się z trudnościami rodzicielskimi. Książki Jespera Juula poruszają również kwestię miłości rodziców względem siebie. W jego lekturach znajdujemy wyjaśnienia potrzeb dzieci, wskazówki dotyczące wychowania oraz wartościowe poglądy.

  Poniżej przedstawiamy zestawienie najpiękniejszych i najprzydatniejszych cytatów duńskiego pedagoga, które warto zapamiętać.

  #

  Dzieci rodzą się z całą paletą rozmaitych uczuć, które wyrażają, otwarcie demonstrując rodzicom swoje potrzeby i granice. Ich reakcje zawsze mają sens, kiedy spojrzy się na nie w odpowiednim kontekście, chociaż czasami niełatwo to odgadnąć i zrozumieć.

  #

  Wychowanie dzieci i życie z partnerem są po prostu wielkim eksperymentem, który trwa całe życie i w którym nie da się uniknąć różnych głupstw i błędów. Jednak w życiu nie chodzi o to, aby postępować „właściwie” czy też „doskonale”, ale aby całemu temu chaosowi nadać sens.

  #

  Ktoś spyta, czy dzieci są w stanie jednak to wszystko zrozumieć? Nie, nie potrafią. Na tym właśnie polega proces rozwoju dziecka, że zostaje ono konfrontowane z rzeczami, których sens odkryje mu się dopiero z czasem.

  Według mnie nie ma znaczenia, czy rodzice zgadzają się w kwestiach wychowawczych, czy nie. W zasadzie zgadzać muszą się tylko co do jednego: że różnica zdań jest dopuszczalna. Dzieci czują się niepewnie tylko wówczas, gdy ich rodzice postrzegają powstające między nimi różnice jako złe i niepożądane.

  #

  Jeśli dziecku nie pozwolimy badać, próbować i mylić się, to zniszczymy fundament jego wiary we własne siły i zaufania do siebie.

  #

  80% matek uważa się za osoby samotnie wychowujące dzieci, nawet jeśli są zamężne.

  Dwuletnie dziecko często bywa sfrustrowane, ponieważ boleśnie odczuwa różnicę między tym, co czuje i myśli a tym co potrafi powiedzieć.

  #

  Dzieci potrafią same dać sobie radę z wieloma rzeczami. Same, ale nie osamotnione. Potrzebują ojca i matki, którzy w nie wierzą nawet wtedy, gdy nikt już w nie nie wierzy.  

  #

  Dziewczęta potrzebują zdrowego podejścia do agresji. Muszą wiedzieć, jak bronić swoich granic i jak walczyć o swoje prawa, których żaden mężczyzna nie da im wspaniałomyślnie z własnej woli.  

  NB

  Udostępnij: