Finał 66. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji za nami. W Turynie w sobotni wieczór odbył się finał konkursu, w którym poznaliśmy zwycięzcę. Został nim zespół z Ukrainy - Kalush Orchestra z piosenką "Stefania".

Kalush Orchestra

Zespół pochodzący z Ukrainy zwyciężył na Eurowizji 2022 zgodnie z przewidywaniami. Po werdyktach krajowych jury zespół zajmował 4 pozycję, jednak wszystko się zmieniło po ogłoszeniu wyników głosowania widzów. Za sprawą rekordowej liczby głosów od publiczności Ukraina została bezapelacyjnym zwycięzcą tegorocznego konkursu.

Pierwsze miejsca konkursu

Poza Ukrainą faworytami konkursu byli również Brytyjczycy oraz reprezentująca Szwecję Cornelia Jakobs. Nasz kraj także był typowany jako jeden z faworytów, a występy próbne Krystiana Ochmana rzekomo podbiły serca jury. Ostatecznie nasz reprezentant po świetnym występie uplasował się dopiero w połowie stawki, bo na 12 pozycji. Kto triumfował?

  1. Ukraina (631 punktów)
  2. Wielka Brytania (466 punktów)
  3. Hiszpania (459 punktów)
  4. Szwecja (438 punktów)
  5. Serbia (312 punktów)

Kto nagrodził Polaka? 

Najwięcej punktów od widzów spłynęło z Ukrainy (12 punktów). Brytyjczycy i Irlandczycy nagrodzili nasz występ 10 punktami, a 8 punktów otrzymaliśmy od Niemiec. Po 7 punktów przyznali nam Czesi i Belgowie. 6 i 5 punktów dostaliśmy odpowiednio od Holandii i Szwecji. W głosowaniu jury 10 punktów otrzymaliśmy od Grecji, 8 od Wielkiej Brytanii oraz od Francji, a kolejne 6 punktów przyznał nam Izrael.

Jak głosowali Polacy?

Polacy wspierają Ukrainę niosąc niezastąpioną pomoc nie tylko na co dzień, ale również na konkursie Eurowizji. Widzowie z Polski swoje 12 punktów przyznali reprezentantom zza naszej wschodniej granicy. Wysokie noty otrzymali od nas również Szwecja (10 punktów) oraz Estonia (8 punktów). Jurorzy z Polski zachowali się bardzo podobnie, oddając 12 głosów na Ukrainę, 10 na Szwecję oraz 8 na Wielką Brytanię.

Nie zabrakło głosów, że wspieranie Ukrainy jest jedynie jednostronne, a jury z Ukrainy powinno symbolicznie nagrodzić Polskę i naszego reprezentanta. A co Wy o tym sądzicie?

NB

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img