5 nawyków rujnujących Twój sen

Odpowiednio wysoka liczba przespanych godzin wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, produktywność a także zdrowie. Pobudza kreatywność i zwiększa zdolności logicznego myślenia. Wymieniać można długo. Tak samo działa to w drugą stronę, bowiem niewystarczająca długość snu rzutuje na cały kolejny dzień. Sen powinniśmy traktować jak każdy inny obowiązek, konsekwentnie go wypełniać. Jakie nawyki źle wpływają na nasz sen?

1. Jedzenie na noc

O naszym systemie trawiennym powinniśmy myśleć tak, jak o nas samych. Jeśli my potrzebujemy odpoczynku, on również. Jeśli zjemy tuż przed pójściem spać obfitą kolację, nasz system trawienny będzie obciążony, a nasz organizm zamiast na odpoczynku - skupi się na trawieniu posiłku.

2. Patrzenie w ekran telefonu przed snem

Wszyscy to znamy. Ciężko się pozbyć tego nawyku, jeśli od dawna nie potrafimy zrezygnować z przeglądania telefonu przed snem. Ekrany telefonów wydzielają niebieskie światło, które m.in. hamuje wydzielanie melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za sen. Dlatego tak ważne jest, aby na co najmniej pół godziny przed snem wyłączyć wszystkie ekrany.

3. Nieregularne godziny snu

Wstając w dzień powszedni o godzinie 7, a w weekendy śpiąc do 11 łatwo wprawić nasz organizm w konsternację. 2 razy w tygodniu zmieniając godziny snu powodujemy restartowanie zegaru biologicznego, a to z kolei przy kolejnej zmianie na wcześniejszą godzinę powoduje niewyspanie i rozbity dzień.

4. Picie kawy wieczorem

Pamiętajmy, że czas rozpadu kofeiny zawartej w kawie trwa nawet do 6 godzin, więc picie jej w późnych godzinach rzutuje na nasz sen. Szczególnie osoby nieprzyzwyczajone do częstego picia kawy mogą odczuwać silne skutki kofeiny.

5. Pracowanie w łóżku

Nasz mózg utożsamia pewne pomieszczenia lub rzeczy z daną czynnością. Tak jak pobyt w kuchni kojarzy nam się z poranną kawą czy gotowaniem obiadu, tak łóżko powinno się kojarzyć ze snem. Pracując w łóżku Twój mózg zacznie postrzegać to miejsce jako miejsce bycia czujnym i skoncentrowanym, a to z kolei prowadzi do zaburzeń snu.

NB

Udostępnij: