W jakie przesądy wierzą Polacy?

Choć może wydawać się to zaskakujące, to ponad połowa Polaków wierzy w przesądy! Przedstawiamy te najpopularniejsze i wyjaśniamy skąd się wzięły.

W jakie przesądy wierzą Polacy?

Czarny kot, piątek trzynastego, słoń z uniesioną trąbą, czterolistna koniczyna… To nie wszystkie przesądy, w jakie wierzą Polacy. Według badań CBOS, co drugi Polak przyznaje się do wiary w magiczną siłę przedmiotów lub zachowań. Najbardziej przesądni Polacy to renciści, bezrobotni, robotnicy niewykwalifikowani, pracownicy usług i gospodynie domowe. Polacy najczęściej wierzą w pozytywne przesądy, przynoszące szczęście i pomyślność, a rzadziej w pechowe symbole.

Najpopularniejsze przesądy w jakie wierzą Polacy

Trzymanie kciuków

To jeden z najpopularniejszych polskich przesądów. Trzymanie kciuków na szczęście wywodzi się ze starożytności i początkowo było gestem ochronnym. Obecnie wierzy się, że trzymanie kciuków gwarantuje powodzenie innej osobie.

Czterolistna koniczyna

Wiara w moc czterolistnej koniczyny wywodzi się z wierzeń celtyckich. Celtowie uważali, że czterolistna koniczyna odpędza złe moce i chroni przed nieszczęściem. Jej znalezienie zwiastuje pomyślność i dobrobyt.

Podkowa

Podkowa to popularny symbol szczęścia. Taka zawieszona nad drzwiami przynosi pomyślność i dobrobyt wszystkim mieszkańcom domu. Jako, że jest wykonana z żelaza, metalu o wielkiej mocy, dodatkowo odgania złe duchy.

Słoń z uniesioną trąbą

Początkowo uważano, że szczęście przynoszą tylko białe słonie, ponieważ były niezwykle rzadkie i hodowane jedynie w rodzinach królewskich. Z czasem za amulet przynoszący szczęście uznano figurkę słonia z podniesioną trąbą. Symbol ten przywędrował do Europy z Indii i zagościł tu na dobre.

Czarny kot

Czarny kot, zwłaszcza taki który przebiegnie nam drogę, przynosi pecha. Ten przesąd może wynikać z dawnych wierzeń w czarownice, których nieodłącznym towarzyszem był właśnie czarny kot. Z kolei w średniowieczu koty były uważane za posłańców szatana.

Piątek Trzynastego

Piątek Trzynastego uważany jest za bardzo pechową datę, nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach. Według jednej z teorii data ta została uznana za pechową, ze względu na to, że 13 października, w Piątek, 1307 roku, na rozkaz króla Francji Filipa IV Pięknego, aresztowano wszystkich templariuszy i rozbito ich zakon. Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, zanim spłonął na stosie, rzucił klątwę na króla. To zrodziło przekonanie o wielkim pechu związanym z tą datą.

Rozbite lustro

Rozbite lustro oznacza siedem lat nieszczęścia. Już w starożytności wierzono, że odbity w lustrze wizerunek człowieka zawiera w sobie część jego duszy. Dlatego jego zniszczenie, powoduje zniszczenie duszy. Jeśli chcesz odwrócić pecha, schowaj do portfela fragment stłuczonego lusterka.

Przechodzenie pod drabiną

Przechodzenie pod drabiną opartą o ścianę może przynieść ogromnego pecha. Przesąd wziął się już ze starożytności, gdy wierzono, że rozstawiona drabina tworzy trójkąt, a ten z kolei razem z podłożem kreuje magiczne pole. Jego zakłócenie przynosi pecha. Z kolei w chrześcijaństwie zauważono związek z Trójcą Świętą, a przekroczenie trójkąta było poważnym bluźnierstwem.

Rozsypana sól

Gdy komuś rozsypie się sól, to nieomylny znak, że lada moment dojdzie do kłótni. W przeszłości sól była luksusowym i trudno dostępnym towarem, więc jej rozsypanie wiązano z działalnością złych mocy. Jeśli ktoś chce odwrócić pecha, szczyptę rozsypanej soli należy przerzucić przez lewe ramię.

Udostępnij: