Jakie cechy dziedziczymy po rodzicach?

Nasze DNA składa się z 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w chwili zapłodnienia wiadomo, jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, jaki będzie nasz temperament, a także inteligencja. Sprawdź, jakie cechy dziecko dziedziczy po ojcu, a jakie po matce.

Jakie cechy dziedziczymy po rodzicach?

Genetycy uważają, że dziecko dziedziczy 60% genów po ojcu, a tylko 40% po matce. Dowiedz się, jakie cechy otrzymujemy od rodziców:

Te cechy dziedziczy się po ojcu

O płci dziecka decydują chromosomy ojca. Kobieta posiada dwa chromosomy X, a więc to chromosom od ojca decyduje o płci dziecka. Jeśli chromosom X połączy się z chromosomem X matki, powstanie dziewczynka (XX), a jeśli chromosom Y połączy się z chromosomem matki, to chłopiec (XY). Nie można zaplanować płci dziecka- to czysta loteria. Szanse przy każdej próbie wynoszą 50% na 50%.

Po ojcu dzieci dziedziczą też prawo- i leworęczność, wzrost, zdrowe zęby, czy dołeczki w brodzie i policzkach.

Dzieci dziedziczą po ojcu skłonność do zaburzeń psychicznych, szczególnie takich chorób jak zaburzenia depresyjne i afektywno dwubiegunowe. Te cechy najczęściej przekazywane są z ojca na syna.

Te cechy dziedziczy się po matce

Naukowcy uważają, że inteligencję dziedziczymy od rodziców w zakresie 40-60%. Pozostała jej część jest nabyta w trakcie życia. Geny, które odpowiadają za lepszą pamięć, koncentrację, szybkość przetwarzania informacji i kojarzenia faktów, pochodzą od matek.

Po matce dzieci dziedziczą wygląd zewnętrzny. Większe prawdopodobieństwo jest takie że syn będzie bardziej podobny do matki, niż ojca. Natomiast w przypadku córki wynosi to 50%.

Dziedziczymy też po dziadkach

Jednak nie zawsze geny są przekazywane bezpośrednio następnemu pokoleniu. Z tego powodu czasem dzieci są bardziej podobne do swoich dziadków, a nie biologicznych rodziców.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge doszli do wniosku, że o tym jacy jesteśmy w dużej mierze decydują geny naszych dziadków, zwłaszcza te po babci ze strony matki. Babcie przekazują wnukom aż 25% swoich wszystkich genów.

Dziedziczymy po nich temperament, charakter, wygląd, a nawet emocje, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, psychiczną odporność, wytrwałość oraz lęki i traumy.

Udostępnij: