Chroniczny stres, czyli występujący od dłuższego czasu, nieustannie, bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Może nawet przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Co zrobić, aby wyzerować ryzyko chorób spowodowanych stresem?

Istnieją dobitne dowody mówiące o tym, że stres powoduje przedwczesną śmierć.  Badania naukowe wskazały jedną, niezwykle istotną zmianę stylu życia na drodze do ochrony nas przed chronicznym stresem. Chodzi o bliskie więzi z innymi ludźmi i dotyk. Rozpatrywane było również pomaganie innym ludziom i dawanie, co miało się przyczynić do hamowania negatywnego wpływu stresu na nasze zdrowie.

Dowody naukowe

W 2013 roku przeprowadzono badania na temat związku życia prospołecznego (np. pomaganie innym) ze skutkami stresu. Celem było udowodnienie, że dawanie i pomaganie innym może zneutralizować przykre skutki stresu. We wnioskach z badania napisano:

Pomaganie innym przewidywało zmniejszenie śmiertelności, a w szczególności poprzez buforowanie związku między stresem a śmiertelnością.

To odkrycie sugeruje, że wśród osób pomagających innym, narażenie na stres wiąże się z 30% spadkiem ryzyka zgonu. Ponadto badanie dowiodło, że u osób prospołecznych ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu stresu całkowicie się zeruje. Za to wszystko odpowiada hormon o nazwie oksytocyna odpowiadający za odruchy prospołeczne a także chroni nasz organizm przed skutkami chronicznego stresu.

Zaangażowanie oksytocyny w wychwyt glukozy przez serce, hamowanie zapalenia i wpływ na mitochondria jest zgodne z rolą oksytocyny w kardioprotekcji (ochronie serca). W stanach patologicznych, takich jak niedokrwienie serca mięśniowego i cukrzyca, oksytocynę można stosować do stymulacji produkcji utraconych komórek serca. Zaletą tej terapii jest fakt, iż oksytocyna wytwarzana endogennie (przez organizm) nie ma znaczących skutków ubocznych.

Przytulanie

Jak wiadomo, są różne sposoby radzenia sobie ze stresem. Jeśli masz stresujący tryb życia, powinieneś żyć blisko z rodziną, integrować się społecznie i pomagać innym. Istnieje jeszcze jedno ważne wskazanie. Przytulanie to jeden z najsilniejszych bodźców wydzielania oksytocyny, który m.in. chroni nas przed skutkami stresu. Wprowadzenie w życie tych wszystkich prostych rzeczy w pewnością poprawi nie tylko nasze samopoczucie, ale również kondycję zdrowotną.

NB

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img