Ból głowy, senność, złe samopoczucie, spadek energii… Wszystko to chętnie tłumaczymy niskim ciśnieniem. Choć przeważająca większość Polaków uważa się za meteopatów, to okazuje się, że wpływ pogody na samopoczucie jest o wiele słabszy, niż się nam wydaje.
- Biomet korzystny, niekorzystny czy obojętny?
- Biometeorologiczna prognoza pogody
- Większość Polaków uważa się za meteopatów
- Naukowcy są sceptyczni co do wpływu pogody na samopoczucie
- Lekarze nie widzą związku między pogodą a zdrowiem
Biomet korzystny, niekorzystny czy obojętny?
Podczas każdej prognozy pogody możemy usłyszeć, jakie panują warunki biometeorologiczne. To one właśnie mają sprawiać, że meteopaci odczuwają pogorszone samopoczucie, większą senność, spowolnienie reakcji i dolegliwości bólowe
Biometeorologiczna prognoza pogody
Co ciekawe prognozy biometeorologiczne zrobiły prawdziwą furorę dopiero na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Wszystko zaczęło się, gdy słuchacze I Programu Polskiego Radia usłyszeli pierwszy komentarz przygotowany przez Marię Baranowską z IMiGW. Tak im się spodobał, że od tej pory trafił na stałe do prognoz. Na dodatek w latach 90. biometeorolodzy z IMiGW postanowili sprawdzić, ilu meteopatów jest w Polsce.
Większość Polaków uważa się za meteopatów
Wyniki były zaskakujące! Aż 90% kobiet i 75% mężczyzn stwierdziło, że są meteopatami lub osobami mającymi skłonność do meteopatii. Uważają, że są szczególnie wrażliwe na zmiany pogody, zwłaszcza na jej pogorszenie. Z powodu niskiego ciśnienia czują się gorzej, są senni, osłabieni i rozkojarzeni, boli ich głowa, a czasem też mięśnie i stawy. Na nogi może postawić ich jedynie… filiżanka mocnej, czarnej kawy.
Naukowcy są sceptyczni co do wpływu pogody na samopoczucie
Naukowcy są sceptyczni, co do przeceniania wpływu pogody na nastrój i samopoczucie. Wielokrotnie sprawdzali, czy rzeczywiście meteopaci na podstawie samopoczucia potrafią określić pogodę.
Eksperymenty przeprowadzili m.in. badacze z Instytutu Balneologii i Klimatologii w Niemczech i Federalnego Instytutu Technologicznego w Szwajcarii. Twierdzą oni, że prognozy biometeorologiczne nie mają sensu…
Podobnie wynika z sondażu Eurobarometr, przeprowadzonego na zamówienie Komisji Europejskiej. Wyniki wskazują, że najszczęśliwsi są mieszkańcy zimnej Skandynawii, a najmniej zadowoleni mieszkańcy słonecznej Grecji. To potwierdza, że klimat wpływa na samopoczucie w o wiele mniejszym stopniu, niż sądzimy.
Lekarze nie widzą związku między pogodą a zdrowiem
Także lekarze nie widzą żadnego naukowego związku między pogodą a zdrowiem. Profesor Tomasz Pasierski, kardiolog i wykładowca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym mówi:
„Ludzie źle się czują, więc szukają przyczyny. A pogoda jest pierwsza pod ręką. Liczba zawałów wzrasta podczas upałów? Owszem, ale nie sam upał jest powodem, ale m.in. odwodnienie organizmu spowodowane niewłaściwym uzupełnianiem płynów”.
dz