Twoje dziecko na pewno Wam za to nie podziękuje!

Wychowanie dzieci jest nie lada wyzwaniem i zdarza się, że rodzice popełniają w tym procesie wiele błędów. Podpowiadamy, za co na pewno Twoje dziecko Ci NIE podziękuje w przyszłości!

Twoje dziecko na pewno Wam za to nie podziękuje!

Za to, że go nie słuchacie

Bardzo często rodzice nie słuchają swoich dzieci. Nie poświęcają im swojej uwagi, nie są zainteresowani tym, co ich pociechy mają do powiedzenia. Potakują, gdy dziecko opowiada coś z wypiekami na twarzy, ale tak naprawdę wcale tego nie słuchają. Nie biorą pod wagę ich zdania, lekceważą i ignorują. To duży błąd, przez który dzieci czują się nieważne, pomijane i odrzucane.

Za to, że je niesprawiedliwie traktujecie

Choć rodzice zawsze starają się traktować swoje dzieci sprawiedliwie, to nie zawsze im się to udaje. Zwłaszcza w przypadku posiadania kilku pociech, mogą faworyzować jedną z nich.

Naukowcy uważają, że rodzice traktują najmłodsze dziecko najbardziej pobłażliwie i pozwalają mu na więcej, niż starszemu rodzeństwu. Od najstarszego dziecka oczekują większej samodzielności, odpowiedzialności i dojrzałości. Z kolei od środkowego nie wymagają aż tyle, przez to powodu często unika odpowiedzialności i jest bardziej beztroskie, niż reszta rodzeństwa.

Za to, że się z nim nie liczycie

Często rodzice nie liczą się ze swoimi dziećmi. Bagatelizowanie i lekceważenie ich emocji i uczuć to poważny błąd. Zakaz wyrażania emocji sprawi, że dziecko będzie mieć trudności z rozpoznawaniem, akceptowaniem i wyrażaniem swoich uczuć. Za to nauczy się, że trudne emocje to coś wstydliwego lub złego, co należy chować głęboko w sobie i nie ujawniać.

Za to, że się przy nim kłócicie

Rodzice starają się chronić dzieci przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami. Często zapominają, że muszą chronić je także przed kłótniami w domu. Ostre sprzeczki, nieporozumienia i awantury między rodzicami, w obecności dziecka, mogą mieć na nie szkodliwy wpływ.

Już kilkuletnie dzieci doskonale wyczuwają nastroje i emocje, jakie towarzyszą dorosłym. Zdają sobie sprawę z tego, że dzieje się coś niedobrego, sytuacja jest napięta lub nerwowa. Martwią się tym, przejmują i przeżywają. Nie radzą sobie z emocjami, są zestresowane, czują strach. Przez to mogą być bardziej agresywne i konfliktowe, zmagać się z obniżoną samooceną i nie wierzyć w siebie.

Za to, że je wyręczacie

Wyręczanie dziecka we wszystkich obowiązkach, jest wielkim błędem. Rodzice często tracą cierpliwość i wolą zrobić coś sami, bo uważają, że odbędzie się to szybciej, sprawniej i lepiej. Niestety w ten sposób wysyłają dziecku komunikat, że inni zrobią za nie wszystko, nie warto się przemęczać, oraz że nie potrafi zrobić niczego samodzielnie, ani dobrze.

Dziecko potrzebuje, aby rodzice zachęcali je do samodzielności i niezależności. Dawanie dziecku okazji do doświadczania własnej skuteczności, sprawi że będzie ono dumne, zadowolone z siebie i spełnione.

 

Udostępnij: