Inni Cię wykorzystują? Popracuj nad swoimi granicami

Ciągle robisz to, czego chcą inni? Masz wrażenie, że Cię wykorzystują, a nawet Tobą manipulują? Podpowiadamy, jak zacząć stawiać granice i żyć na własnych zasadach!

Granice i ich rodzaje

Granice wyróżniamy w relacjach z innymi ludźmi. Te fizyczne związane są z naszym ciałem, a psychiczne ze światem wewnętrznych przeżyć.

Najlepiej dla nas, gdy tworzone przez nas granice są silne, a zarazem elastyczne. One sprawiają, że mamy możliwość dostosowania się do innych osób, sytuacji i otoczenia. Dzięki nim możemy wymieniać swoje myśli, emocje, przekonania i doświadczenia w relacjach z innymi.

Jeśli tworzymy sztywne granice, możemy mieć problemy z tworzeniem relacji i związków miłosnych, może spowodować to izolację i samotność.

Z kolei, gdy nasze granice są zbyt luźne, możemy nieświadomie pozwalać innym na ich przekraczanie. Co prowadzi do tego, że dajemy się wykorzystywać, inni ludzie nas ranią i krzywdzą, sprawiając, że źle się przez to czujemy.

Inni Cię wykorzystują i wchodzą Ci na głowę?

Stawianie granic wydaje się być prostą sprawą, jednak wielu osobom sprawia problem. Gdy mamy z tym kłopot, inne osoby zaczynają domagać się uwagi, wchodzić nam na głowę i nas wykorzystywać. Przez to mamy wrażenie, że ciągle robimy, to czego chcą inni i zapominamy o sobie. W takiej sytuacji często trudno nam się sprzeciwić i coś zmienić…

Popracuj nad swoimi granicami

Podpowiadamy, jak zacząć stawiać granice i żyć na własnych zasadach!

Określ na co możesz pozwalać innym

Zastanów się, co nie podlega negocjacjom i jest niezmienne, a gdzie możesz szukać kompromisu i wykazać się elastycznością. Określ na co możesz pozwalać innym, a na co na pewno się nie zgodzisz.

Przedstaw własne oczekiwania

Nie bój się mówić na głos czego chcesz i oczekujesz od innych. Musisz mówić wprost i konkretnie, by zostać dobrze zrozumianym. Nie licz, że ktoś się tego domyśli, jeśli o tym nie powiesz.

Naucz się mówić „nie”

Naucz się mówić „nie”, gdy nie jesteś w stanie spełnić prośby lub żądania drugiej osoby, ponieważ odbywa się to Twoim kosztem. Asertywna odmowa jest bezpośrednim, jasnym i czytelnym komunikatem, który pozwoli Ci postawić na swoim, wyrazić własne zdanie i bronić swoich racji.

Nie przepraszaj za to, że odmawiasz

Nawet jeśli komuś odmawiasz, nie przepraszaj za to. Nie daj się wpędzić w wyrzuty sumienia i poczucie winy. Pamiętaj, że masz takie samo prawo do odmowy, jakie ma druga osoba do poproszenia Cię o coś.

Jeśli chcesz, to do odmowy możesz dodać komunikat, który uczyni ją bardziej do przyjęcia przez drugą osobę. Możesz zaproponować alternatywę, czyli inną formę pomocy, nawet jeśli nie polega ona na zrealizowaniu jego pierwotnej prośby.

 

Udostępnij: