W dzisiejszych czasach wiele osób jest zagubionych i zdezorientowanych. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być utrata połączenia z własnym sercem i duszą. Sprawdź, czym jest zagubiona dusza i co wskazuje na to, że możesz nią być.
- Czym jest zagubiona dusza?
- Zagubiona dusza w religii
- Zagubiona dusza w psychologii
- Czym to się objawia?
- Co wskazuje, że możesz być zagubioną duszą?
Czym jest zagubiona dusza?
Zagubiona dusza w religii
Pojęcie zagubionej duszy pojawia się w wielu religiach i wierzeniach. Oznacza bezcielesnego ducha, skazanego na wieczną tułaczkę. Takiego, który odszedł gwałtownie, pozostawiając na ziemi niedokończone sprawy. Przez to nie może zaznać spokoju, ani przekroczyć granicy światów.
Zagubiona dusza w psychologii
W psychologii pojęcie zagubionej duszy ma nieco inne znaczenie. To określenie osoby, która znajduje się w stanie wielkiego zdezorientowania, którą targają silne i gwałtowne emocje i pragnienia. Nie wie, co czuje, co myśli i czego chce. Taka osoba jest rozkojarzona, rozbita, niespokojna i pełna napięcia. Nie potrafi sama sobie poradzić z tym, co się z nią dzieje. Taka osoba posiada cechy, które wskazują na brak połączenia ze swoją jaźnią.
Czym to się objawia?
Taki stan może objawiać się obniżeniem nastroju, któremu towarzyszy przenikliwy smutek, poczucie żalu i straty. Pojawia się trudny do opanowania lęk i wewnętrzny niepokój. Czasem występuje przewlekłe osłabienie, brak energii i sił do działania. Mogą pojawiać się nawet objawy fizyczne takie jak: problemy ze snem, zaburzenia apetytu, bóle głowy, ucisk w klatce piersiowej, duszności, przyspieszone bicie serca.
Co wskazuje, że możesz być zagubioną duszą?
Pewne aspekty mogą wskazywać na to, że jesteś zagubioną duszą:
- Zagubiona dusza ma poczucie wyobcowania i bycia oderwaną od rzeczywistości. Może odczuwać pustkę i nigdzie nie czuć się, jak w domu.
- Przez to często izoluje się od ludzi, czuje się osamotniona i niezrozumiana. Trudno jej nawiązywać bliskie relacje z innymi.
- Przez ciągłe rozkojarzenie i zdezorientowanie może mieć problemy z jasnym myśleniem, koncentracją i pamięcią.
- Zajmuje się wieloma rzeczami naraz, ale żadnej nie doprowadza do końca.
- Wciąż się zamartwia, wyolbrzymia problemy i wszędzie widzi przeszkody. Snuje czarne scenariusze i jest pesymistycznie nastawiona do życia.
- Przytłaczają ją jej emocje, ma problem z ich rozpoznawaniem i wyrażaniem. Nie wie co czuje, ani czego tak naprawdę chce.
- Jest rozczarowana swoim życiem, chce coś zmienić, ale nie ma pomysłu ani sił, żeby to zrobić.
- Nie ma ochoty myśleć o przyszłości, snuć planów ani marzeń. Ma poczucie, że nic jej się nie uda.
- Przez to ma wrażenie tkwienia w nieprzeniknionym mroku…