Stalker to prześladowca, który uporczywie nęka swoją ofiarę, naprzykrza się jej, narusza jej spokój i zagraża bezpieczeństwu. Liczba stalkerów zwiększa się z roku na rok, a ich ofiary często są bezsilne. Dowiedz się, jak rozpoznać stalkera i w jaki sposób można sobie z nim poradzić.

Czym jest stalking?

Stalking pochodzi od angielskiego słowa „stalk”, które oznacza skradanie się, śledzenie, nękanie. To zjawisko znane od dawna, definiowane jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu”. 

Początkowo odnoszono go jedynie do obsesyjnego śledzenia sławnych osób przez ich fanów. Jednak z roku na rok przybywało coraz więcej stalkerów, którzy prześladowali zwykłe ofiary. Na dodatek robili to nie tylko w realnym świecie, ale też przez Internet. Celem stalkera jest zwrócenie na siebie uwagi, a także wywołanie dyskomfortu i niepokoju u ofiary.

Na czym polega to zjawisko?

Stalking to śledzenie ofiary, a także osaczanie jej poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, maile, wysyłanie prezentów lub kwiatów w natrętny sposób. To uporczywe kontaktowanie się z drugą osobą, nawet gdy ona sobie tego nie życzy. Jest to ciągłe, powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie i naruszanie spokoju. Śledzenie i nachodzenie w domu lub miejscu pracy, czy podglądanie.

Czasami takie działania stają się niebezpieczne, zwłaszcza gdy przybierają postać przemocy fizycznej, zachowań agresywnych, napaści, kradzieży, a w skrajnych przypadkach włamań do domu lub samochodu.

Kim jest stalker i jego ofiara?

Ofiarami stalkingu są najczęściej kobiety, natomiast stalkerami mężczyźni pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, a także młodzi chłopcy w wieku nastoletnim. Stalkerzy mogą cierpieć na różne zaburzenia psychiczne, choć nie zawsze jest to regułą. W niemal 60% przypadków stalker zna ofiarę osobiście. Często zdarza się, że ofiarami stalkingu padają partnerzy lub małżonkowie.

Drugą grupę ofiar stalkingu stanowią sławne osoby. Stalker, mimo że nie zna ofiary osobiście, podejmuje kroki w celu zbliżenia się do niej.

Jak poradzić sobie ze stalkerem?

Ofiara stalkingu powinna jak najszybciej zgłosić takie działanie na policję. Stalking jest karalny, w polskim kodeksie karnym od 6 czerwca 2011 roku stanowi przestępstwo. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Natomiast w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej – od 2 do 12 lat.

Ofiara może szukać pomocy u psychologa lub psychiatry, warto też podzielić się obawami z najbliższymi.

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img