Naukowcy sądzą, że istnieje pewien związek między cechami, które charakteryzują psychopatę, a osobami bardzo zamożnymi. Sprawdź co ich ze sobą łączy!
- Kim jest psychopata?
- Naukowcy odkryli, jakie cechy wspólne mają osoby bogate i... psychopaci
- 5 cech psychopatycznych wykazywanych przez bogatych:
- Dążenie „po trupach do celu”
- Brak empatii
- Egoizm
- Manipulowanie innymi
- Brak wyrzutów sumienia
Kim jest psychopata?
Psychopatia jest kojarzona z poważnymi zaburzeniami osobowości, w tym zachowaniami antyspołecznymi, zwłaszcza z agresją i przemocą. Tymczasem osoba, u której stwierdza się zaburzenia psychopatyczne najczęściej odznacza się aroganckim i kłamliwym stylem funkcjonowania, poważnymi deficytami rozumienia, przeżywania i ekspresji emocji, a także impulsywnością zachowania.
Okazuje się, że istnieje pewien związek między cechami, które charakteryzują psychopatę, a osobami bardzo zamożnymi. Naukowcy odkryli, co to takiego!
Naukowcy odkryli, jakie cechy wspólne mają osoby bogate i... psychopaci
Psychologowie Paul Babiak i Robert Hare odkryli, że psychopaci doskonale odnajdują się we współczesnym miejscu pracy, bardzo dobrze zarabiają, pną się po szczeblach kariery i odnoszą liczne sukcesy zawodowe. Świetnie radzą sobie w dużych korporacjach, gdzie panuje nastawienie na osiąganie jak najlepszych wyników, rywalizacja i dążenie do celu bez względu na wszystko.
Choć nie wszyscy bogaci i odnoszący sukcesy ludzie to psychopaci, nie da się ukryć, że jest między nimi kilka cech wspólnych. Oto z najczęstsze z nich:
5 cech psychopatycznych wykazywanych przez bogatych:
Dążenie „po trupach do celu”
Psychopaci postrzegają wszelkie dostępne środki, nawet te nieetyczne, nielegalne czy okrutne, jako usprawiedliwione, jeśli tylko pomagają mu one w osiągnięciu celu. Dążą do jego realizacji bez względu na wszystko, nie oglądając się na innych.
Brak empatii
Brak empatii, czyli niedostatek zdolności wczuwania się w czyjeś położenie, nieumiejętność rozumienia uczuć i przeżyć innych ludzi oraz odpowiedniego reagowania to cechy psychopatów. Badanie przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Amsterdamie i UC Berkeley, w którym obce osoby dzieliły się przeżyciami związanymi z trudnymi momentami w życiu, to potwierdza. Bogaci ludzie w badaniu okazywali znacznie mniej współczucia i uwagi od tych gorzej sytuowanych.
Egoizm
Naukowcy z Berkeley w przeprowadzonym przez siebie badaniu, udowodnili, że to biedni, a nie bogaci, są bardziej skłonni do udzielania się charytatywnie. Osoby o niższym statusie ekonomicznym częściej pomagają innym, przejmują się losem słabszych i skrzywdzonych. Z kolei bogaci tak bardzo skupieni są na sobie, że nie dostrzegają cudzych potrzeb.
Manipulowanie innymi
Psychopaci często manipulują innymi ludźmi. Stosują gierki i intrygi, pochlebstwa, kłamstwa i podstępne zachowania. Chętnie wykorzystują innych i brakuje im sumienia. Podobne cechy przejawiają osoby dobrze sytuowane, co potwierdza badanie brytyjskich naukowców, opublikowane w czasopiśmie "Psychology, Crime and Law". Według nich menadżerowie wyższego szczebla dużych angielskich korporacji częściej uciekali się do manipulacji i wykorzystywali swoich podwładnych.
Brak wyrzutów sumienia
Brak wyrzutów sumienia i poczucia winy to kolejne cechy psychopatów. Często to samo charakteryzuje osoby zamożne. Menadżerowie i dyrektorzy stosują bezlitosne strategie w celu zwiększenia zysków firmy, zwalniając podwładnych i przeprowadzając agresywne restrukturyzacje.