Czym jest osobowość borderline?

Osobowość borderline to pojęcie wprowadzone przez Roberta Knighta w połowie XX wieku. Określa ono takie osoby, których zaburzenia psychiczne klasyfikowano między zaburzeniami psychotycznymi a neurotycznymi.

Czym jest osobowość borderline?

Osoby z tą osobowością mieszczą się między zaburzeniami schizofrenicznymi a nerwicami. Nie diagnozuje się jednak u nich schizofrenii. Stan emocjonalny tych osób nieustannie się zmienia, a określa się to mianem "stabilnej niestabilności". Jeden z podtypów zaburzeń osobowości, z którym błędnie utożsamia się wszystkie zaburzenia osobowości.

Kiedy mówimy o zaburzeniach osobowości?

Zaburzenia osobowości występują wtedy, kiedy stwierdza się cechy podatne na zmianę i utrudniające prawidłowe funkcjonowanie. W konsekwencji prowadzi to do pogorszenia życia w społeczeństwie, złego samopoczucia, a także problemów w pracy (zmiany stanowiska, praca na stanowiskach poniżej możliwości). Osoby z zaburzeniem przejawiają również trudności w kontaktach społecznych. Mają zazwyczaj zdecydowanie mniejszą tolerancję na stres, próbując zmienić otoczenie - a nie samego siebie. Ich sposób przejawiania zaburzeń osobowości zawsze oddziałuje na inne osoby.

Osoby z otoczenia człowieka z osobowością borderline mają również ciężkie zadanie. Muszą bardzo uważać, aby nie sprowokować i nie wywołać silnych emocji, które będą przechodziły ze skrajności w skrajność. Co więcej, taka osobowość może mieć wpływ na osoby słabe psychicznie i silnie zmienić ich życie.

Wpływ na środowisko

Ludzie z osobowością borderline mają problemy z przystosowaniem się do środowiska. Bardzo często są niezrozumiani i wykluczani. Jeśli są jednak akceptowani, to cechy takiej osoby mogą bardzo pogorszyć stan grupy i silnie wpłynąć na ich psychikę.

To samo tyczy się relacji. Związek, w którym jedna ze stron posiada osobowość borderline, jest emocjonalnym rollercoasterem. Huśtawka nastrojów oraz niezrozumiałe zachowanie sprawia, że partner musi mieć w sobie dużo siły oraz cierpliwości, aby pomóc swojej drugiej połówce.

Leczenie osobowości borderline jest możliwe. Najlepszą decyzją jest podjęcie się psychoterapii, która pozwoli na lepszą kontrolę emocji oraz swojego zachowania. Ważne jest jednak, aby osoby te nie były same podczas terapii i miały przy sobie kogoś, kto będzie je wspierał.

Udostępnij: