Krystyna Janda to polska aktorka filmowa i teatralna, która przez wiele lat zachwycała widzów swoim nieprzeciętnym talentem i wdziękiem na scenie. Co wiadomo na temat jej życiorysu, kariery oraz życia prywatnego?

Krystyna Janda: życiorys

Z dostępnych źródeł można dowiedzieć się, że aktorka urodziła się 18 grudnia 1952 roku. Wiadomo także, że pochodzi ze Starachowic, gdzie dorastała pod okiem dziadków ze względu na wyjazd służbowy ojca do Ursusa. W wieku 7 lat zamieszkała z rodzicami. Ukończyła liceum plastyczne, a uczęszczała także do szkoły muzycznej i studium baletowego. W latach została absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Jedna z najlepszych polskich aktorek była w pięcioletnim związku małżeńskim z kolegą z branży Andrzejem Sewerynem. Owocem ich związku jest córka Maria. Jej drugim mężem był Edward Kłosiński, z którym doczekała się dwóch synów.

Krystyna Janda: kariera

Nie bez powodu Krystynę Jandę nazywa się jedną z najlepszych aktorek w Polsce. Debiut zaliczyła jeszcze w trakcie studiów. Najbardziej znane role filmowe, w jakich pojawiła się na przestrzeni lat zagrała w Człowiek z żelaza, Przesłuchanie, Kochankowie mojej mamy, Tatarak oraz Panie Dulskie.

Oprócz tego, zagrała w serialach: Królestwo kobiet, Bez tajemnic, Przedwiośnie oraz Kuchnia polska. Na przestrzeni lat, aktorka współpracowała z placówkami teatralnymi, a co więcej sama zdecydowała się stworzyć własny niepubliczny teatr w Warszawie.

Warto zaznaczyć, że kobieta jest także reżyserką, śpiewa, pisze felietony, prowadzi bloga i napisała kilka książek. Na swoim koncie ma wiele nagród przyznanych nie tylko w Polsce, ale także zagranicą.  

Krystyna Janda: cytaty

  • Rano decyduję, czy dziś udaję kobietę, czy zostaję facetem, to zależy od trudności, komplikacji dnia. Jeżeli wyjątkowo skomplikowany - wybieram kobietę. Łatwiejszy - spokojnie, jestem facetem i do tego wyjątkowo leniwym i niezależnym.
  • Muszę szybko spać, pomyślałam. Nie ma czasu. Może jeszcze coś ważnego zdążę zrobić?
  • Ponieważ Bóg nie może być z każdym, wymyślił matkę.
  • Trudno, wyglądam, jak wyglądam, a jeśli się komuś nie podoba, to, jak mawiała moja babcia, niech sobie zmieni.
  • Muszę szybko spać, pomyślałam. Nie ma czasu. Może jeszcze coś ważnego zdążę zrobić?
  • W ciągu minuty tyle może się wydarzyć. To lub tamto. Trochę tego i trochę tamtego. Lub całe tamto i nic tego. Ponieważ ty decydujesz, co jest ważne, to czy tamto.
  • Trzeba umieć zrozumieć czas.

 

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Udostępnij:


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img