Samotność: czasami jest to podstawowa potrzeba człowieka

Obecnie bardzo często przywiązujemy uwagę do tego, aby być otwartym, posiadać liczne kontakty czy relacje społeczne, Jest w tym oczywiście sporo racji, ponieważ rozwija to nas i daje wiele możliwości, aczkolwiek zapominamy o tym, iż potrzebna jest nam również samotność. Okazuje się miejscami, że jest nawet ważniejsza niż spotkania z ludźmi.

Zbyt częste kontakty społeczne 

Zbyt częste i ciągłe kontakty społeczne mogą doprowadzić nas do tego, że będziemy czuli się bardzo przytłoczeni. Ostatecznie nawet w ogóle stracimy wszelką chęć na widzenie się z kimkolwiek, ponieważ wszystko w nadmiarze bywa niezdrowe - bardzo. 

Nie pozostając chociaż na chwilę samemu, uciekamy od naszego prywatnego życia.

Dlaczego potrzebujemy samotności? 

Samotność pozwala nam przede wszystkim na:

- refleksje; 

- przemyślenia;

- wyciszenie;

- pobudzenie kreatywności;

- osiągnięcie wewnętrznego spokoju; 

- uniknięcie przytłoczenia; 

- lepsze zorientowanie się w swoim życiu (na najważniejsze sprawy oraz kwestie);

- realizowanie swoich, prywatnych pasji;

Jak więc widać, jest tego naprawdę dużo, toteż człowiek - nawet jako istota społeczna - potrzebuje czasami odcięcia się od wszystkiego: ludzi, pracy czy kontaktów społecznych. Wygląda też na to, iż jest to jego podstawowa potrzeba. 

W samotności robi się więcej 

Samotność naprawdę bardzo dobrze wpływa na mózg, dlatego można śmiało stwierdzić, że pozwala to na więcej rzeczy, które damy radę osiągnąć. Co prawda nacisk na pracę w grupie jest coraz większy, a jego skutki stają się nieodzowne, ale warto miejscami samotnie przysiąść do, np. projektu, pisania książki czy czytania, ponieważ nie zostaniemy rozproszeni, a ponadto uzyskamy więcej wiedzy, jaka przyda się w dalszym samorozwoju.

B.J 

 

 

Udostępnij: