Generacja Z- kim są dzisiejsi młodzi dorośli?

Generacja Z to pokolenie ludzi urodzonych po 1995 roku. To pierwsi ludzie dorastający w pełni scyfryzowanym społeczeństwie. Kim są dzisiejsi młodzi dorośli i z czym muszą się mierzyć?

    Nowe pokolenie, czyli Generacja Z.

    Generacja Z to pokolenie ludzi urodzonych od 1995 roku do roku 2010. Nazywani są także „generacją multitasking” lub „cichym pokoleniem”.

    Powszechnie uważa się, że to pokolenie różni się diametralnie od wcześniejszych generacji. Wszystko przez to, że jest to pierwsze pokolenie dorastające od samego początku w świecie nowoczesnych technologii i w pełni scyfryzowanym społeczeństwie.

    Kim są dzisiejsi młodzi dorośli? Czym wyróżniają się na tle innych pokoleń?

    • Bardzo ważne są dla nich osobiste osiągnięcia i wyróżnianie się na tle innych. Na pierwszym miejscu stawiają swoje indywidualne potrzeby i ambicje. Mają wysokie wymagania wobec siebie i innych.
    • Więcej czasu poświęcają na rozwój i samodoskonalenie, a znacznie mniej na zabawę i czas wolny. Dzięki temu mają większe osiągnięcia niż poprzednie pokolenia.
    • Statystyki potwierdzają, że przedstawiciele tego pokolenia mają więcej lat formalnej edukacji, w porównaniu do wszystkich wcześniejszych generacji. Rzadziej też kończą edukację na etapie szkoły średniej. Ponadto rzadziej zachodzą w ciążę w młodym wieku i częściej unikają zażywania narkotyków.
    • Są świadomymi konsumentami, aktywnymi użytkownikami Internetu, nie obce im nowinki technologiczne. Nie tak łatwo ulegają dezinformacji i teoriom spiskowym.
    • Wiedzę czerpią i dzielą się nią w Internecie, nastawieni są na szybkie wyszukiwanie informacji. Aktywnie korzystają z mediów społecznościowych i głównie tam budują relacje społeczne.
    • Te osoby mało czasu spędzają w „realnym” świecie i uważa się, że przez to są bardziej samotni. Mają o wiele mniejszą ilość kontaktów społecznych i tworzą też słabsze więzi z innymi.
    • Są otwarci, bezpośredni i towarzyscy. Chcą podróżować, zwiedzać świat, jak najwięcej brać i dawać od siebie.
    • Są przedsiębiorczy i chcą tworzyć własne biznesy i osiągnąć sukces. Źle czują się w jednym miejscu, mają wysokie wymagania i są świadomi własnych zalet, z tego powodu często zmieniają pracę i nie są uważani za lojalnych pracowników.
    • Mają wielkie plany na przyszłość i silną potrzebę zmieniania świata. Poświęcają większość swojej energii na poszukiwanie osobistego spełnienia i dążenie do bycia jak najlepszym.

     

    Udostępnij: