Jak rozpoznać socjopatę? 5 charakterystycznych zachowań

Socjopaci to osoby z doskonałą umiejętnością maskowania się. Możesz nawet nie spodziewać się, że takie osoby znajdują się w Twoim najbliższym otoczeniu. Okazać się może, że to ktoś z Twojej rodziny, znajomych czy współpracownik.

Socjopatia nie jest klasyfikowana jako choroba. Jest zaburzeniem osobowości, które polega na nieprzestrzeganiu norm etycznych i pozytywnych wzorców zachowań.

Osoba dotknięta tym zaburzeniem zazwyczaj dorastała w otoczeniu bez właściwych wzorców.

Podpowiadamy Wam jak funkcjonować z socjopatą…

Socjopaci bezwzględnie nastawieni są na realizacje celu. W swoich działaniach stosują manipulacje i kłamstwa. Potrafią sprawić innym osobom zawód. Określani są jako osoby pozbawione sumienia.

Na pozór są to osoby, które sprawiają wrażenie pozytywnych i serdecznych. Jednak po bliższym poznaniu okazuje się, że ich intencje są nieprawdziwe i nastawione jedynie na osiągnięcie swojego celu. Socjopata często określany jest jako toksyczna jednostka. Są to ludzie bardzo wpływowi.

Psycholog  dr. Martha Stout opracowała krótki poradnik ze wskazówkami, który pomoże nam w funkcjonowaniu w codziennym życiu z socjopatą…

1. Nie wdawaj się w gierki i intrygi

Musimy wystrzegać się wchodzenia w manipulacyjne relacje z taką osobą. Nie wdawajmy się w zbędne dyskusje. Nie starajmy się przechytrzyć czy zdemaskować socjopaty. Chęć konkurowania z nimi sprawi, że zatracimy się w istotnych kwestiach.

2. Nie okazuj zbyt dużej litości i współczucia

Musisz pamiętać, że socjopaci potrafią wykorzystać serdeczność do osiągnięcia swojego celu. Maska pomaga im zrealizować cel. Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba, która sprawia Ci przykrość a jednocześnie oczekuje współczucia to masz do czynienia z socjopatą.

3. Zastanów się nad dawaniem kolejnej szansy

Na wybaczanie i kolejną szanse powinny zasługiwać wyłącznie osoby szczere. Osoba, która nie kieruje się wyższymi wartościami życiowymi nie powinna wzbudzać w nas litości. Musimy zachować dystans i mieć na uwadze, że socjopata maskuje swoje prawdziwe zamiary i emocje.

4. Uważaj na przesadne komplementy

Pochlebstwa są dla każdego niezwykle przyjemne. Jeśli jesteśmy przekonani, że są szczere sprawiają nam radość i satysfakcje. Socjopaci bardzo często posługują się komplementami. Pamiętajmy jednak, że ich intencje nie są szczere. Kryje się na mini drugie dno.

5. Nie łatwo rozgryźć socjopatę

Osoby określane mianem socjopaty na pozór niczym się nie różnią od innych. Nie są to osoby ze świata przestępczego. Ich codzienna kreacja emocjonalna może nas zmylić. Dopiero po wnikliwym poznaniu takiej osoby okaże się jakie są mechanizmy jej działania. Nasza obserwacja pomoże nam w odczytaniu intencji i zdemaskowaniu.

Jak rozpoznać socjopatę? Charakterystyczne zachowania.

  1. nieprzestrzeganie norm społecznych typowych dla danego otoczenia,
  2. brak empatii lub bardzo ograniczone jej odczuwanie,
  3. traktowanie ludzi instrumentalnie,
  4. brak przywiązania do drugiego człowieka, brak czułości i troski w związkach,
  5. brak wstydu i wyrzutów sumienia.

Pamiętajmy, że nie mamy wpływu na zachowania i reakcje ludzkie. Nie możemy zmienić czy wyeliminować niekorzystnych cech charakteru, niektórych osób. Musimy kierować się intuicją aby dbać o swoje bezpieczeństwo.

Udostępnij: