Jerzy Stuhr to polski aktor, który bez wątpienia zalicza się do najbardziej lubianych i najlepszych w swoim fachu. Oprócz tego, jest reżyserem i pisarzem. Co wiadomo o jego biografii, karierze oraz życiu prywatnym?
Jerzy Stuhr: życiorys
Z dostępnych źródeł, można dowiedzieć się, że Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku. Wiadomo również, że pochodzi z Krakowa. Co ciekawe, wywodzi się z zamożnego mieszczaństwa.
Po ukończeniu szkoły średniej w Bielsku-Białej, gdzie mieszkał z rodzicami, przeprowadził się ponownie do Krakowa. Tam ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim , a następnie Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W latach kolejnych uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Na przestrzeni lat pracował jako wykładowca i rektor krakowskiej filmówki.
Ze swoją żoną Barbarą zna się od dzieciństwa. Owocem ich związku jest dwoje dzieci: córka Marianna i syn Maciej, który poszedł w ślady ojca i także jest aktorem. Już od kilkunastu lat zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Dwukrotnie przeszedł zawał, leczył się onkologicznie oraz miał udar mózgu.
Jerzy Stuhr: kariera zawodowa
Na przestrzeni lat, Stuhr współpracował z różnymi teatrami. Na swoim koncie ma także role dubbingowe. Jedną z tych, która najbardziej zapadła w pamięć widzom jest Osioł z bajki Shrek. Zdobył wiele nagród i wyróżnień oraz uznanie widowni i krytyków.
Między innymi zgrał w filmach: Seksmisja, Wodzirej, Kiler, Pogoda na jutro oraz Kiler-ów 2-óch. Oprócz tego, sam wyreżyserował kilka produkcji.
Jerzy Stuhr: cytaty
- Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
- Reżyseria to przygoda mózgu, aktorstwo - przygoda serca.
- Twórcza tęsknota dla artysty to również tęsknota za stanem bycia lepszym. Stan uniesienia się ponad małostkowości mego przyziemnego życia. I tutaj łączymy się z widzem, czytelnikiem, słuchaczem. Oni poprzez sztukę też tęsknią za światem piękniejszym, w ich życiu niedościgłym. Oczywiście ci, którzy mają tej tęsknoty potrzebę.
- Zawsze powtarzam moim studentom, że cenną rzeczą jest nie tylko mieć poglądy, trzeba mieć też odwagę wypowiedzieć je głośno, bo to jest jednak co innego, niż je tylko mieć.
- Przyglądać się ludziom - oto moja rozrywka.
- Ta choroba ukazała mi piękno życia, mojego życia. Dała mi siłę, aby tego nie stracić.
źródło zdjęcia: wikipedia.pl