Dzieci uzależnione od mediów społecznościowych. Jakie są tego przyczyny i konsekwencje?

Rozwój technologii diametralnie zmienił jakość i styl życia. Głównie mówimy o pozytywnych aspektach i to je dostrzegamy, chociaż nie zawsze. Czasami korzystanie z Internetu i możliwości stałego kontaktu z innymi przybiera formę uzależnienia. Do czego prowadzi uzależnienie od social-media i gdzie można szukać pomocy, jeśli mowa o dzieciach i nastolatkach?

Cichy rozwój nałogu

Coraz częściej idąc ulicą czy jadąc autobusem widzimy ludzi wpatrzonych w ekran telefonu. Niektórzy z nich mają coś ważnego do załatwienia, ale nie wszyscy – część po prostu scrolluje ekran i przegląda coraz to nowe rzeczy. „Bez telefonu jak bez ręki” – to powiedzenie jest szczególnie prawdziwe teraz, po pandemii. Uzależnienie od mediów rozwija się szybko i niepostrzeżenie. Nawet nie dostrzegamy momentu, kiedy życie bez telefonu już nie istnieje.

 

Przyczyny uzależnienia od mediów społecznościowych

Wśród głównych, najczęściej spotykanych przyczyn uzależnienia dominuje kilka wskazań. Są to m.in. chęć poprawy samopoczucia i dowartościowania (np. poprzez zbieranie „lajków” i komentarzy pod zdjęciem), chęć bycia lubianym i popularnym (dotyczy głównie nastolatków) oraz trudności w bezpośrednim kontakcie z rówieśnikami (łatwiej porozumiewać się internetowo). Wśród kolejnych przyczyn są również poszukiwanie nowych bodźców i wrażeń, a także możliwość wykreowania siebie na taką osobę, jaką chcemy być.

 

Jak rozpoznać uzależnienie od mediów społecznościowych?

Istnieje kilka zachowań, które powinny zwrócić uwagę rodzica. Są to m.in. niechęć do wyjść i spotkań w rzeczywistości, nagłe spadki wyników w nauce oraz brak chęci na jakiekolwiek inne aktywności. Dziecko uzależnione od Internetu ponadto bardzo nerwowo reaguje na prośbę o odłożenie telefonu.

 

Konsekwencje uzależnienia od mediów społecznościowych

Do najczęstszego skutku uzależnienia należy przede wszystkim osłabienie więzi z rodziną i przyjaciółmi. Ten nałóg nie tylko oddala dzieci od drugiego człowieka, ale również powoduje utratę kontroli nad życiem realnym, bo wszystko dzieje się w sieci. Pojawia się zaniedbanie obowiązków szkolnych, odseparowywanie się od reszty rodziny. Młodzi ludzie chcą czerpać wzorce wyłącznie z sieci, mając obraz nieprawdziwego świata, który istnieje tylko w mediach społecznościowych.

 

 

 

 

Udostępnij: