Samolubni, zapatrzeni w siebie egoiści? Samotnicy, którzy stronią od towarzystwa innych? Obalamy najpopularniejsze mity na temat jedynaków!
- Egoiści, samotnicy i introwertycy?
- Obalamy mity na temat jedynaków!
- Są samotni
- Są rozpieszczeni
- Są niedojrzali
- Są niezaradni
- Gorzej się rozwijają
- Stereotyp jednego dziecka
Egoiści, samotnicy i introwertycy?
Gdy tylko na świat przyjdzie pierwsze dziecko, wielu rodziców słyszy pytanie, kiedy postarają się o rodzeństwo dla maluszka. Czy zatem posiadanie tylko jednego dziecka powoduje, że automatycznie staje się ono samolubem, egoistą i introwertykiem? Większość z nas wciąż kieruje się stereotypami i wierzy w mity na temat jedynaków! Obalamy te najpopularniejsze i najbardziej krzywdzące!
Obalamy mity na temat jedynaków!
Są samotni
Posiadanie rodzeństwa wcale nie oznacza, że dzieci zawsze będą miały kogoś przy swoim boku. Można żyć w dużej rodzinie, a i tak czuć się samotnym! To czy jedynak będzie samotnikiem, czy duszą towarzystwa zależy tylko od jego charakteru i chęci nawiązywania więzi z innymi. To, że nie ma rodzeństwa nie oznacza, że nie będzie miał grona oddanych przyjaciół.
Są rozpieszczeni
Wiele osób uważa, że jedynacy są rozpieszczeni i zawsze dostają czego chcą. Przez to nie potrafią przystosować się do warunków i zasad, panujących w społeczeństwie. To oczywista bzdura i niczym nie potwierdzone stwierdzenie.
Są niedojrzali
Wydawałoby się, że jedynacy są niedojrzali, ponieważ rodzice ich we wszystkim wyręczają. Nic bardziej mylnego. Często są nawet bardziej dojrzali niż ich rówieśnicy. Wynika to z faktu, że dużo czasu spędzają w towarzystwie osób dorosłych.
Są niezaradni
To nieprawda! Niezaradne są dzieci, które trzyma się pod kloszem i wyręcza we wszystkich obowiązkach, a nie te, które są jedynakami.
Gorzej się rozwijają
Wszystkie dzieci potrzebują rówieśników, by się dobrze rozwijać, ale to, że jedynacy nie mają rodzeństwa, nie oznacza, że są skazani na gorszy start. Mają szansę poznać mnóstwo kolegów i koleżanek w żłobku, przedszkolu i szkole. Na dodatek rodzice poświęcają im mnóstwo uwagi i troski, dbając, żeby rozwijały się prawidłowo i były szczęśliwe.
Stereotyp jednego dziecka
Coraz częściej pary świadomie pozostają tylko przy jednym dziecku. Powody takiej decyzji są różne i zależą tylko i wyłącznie od rodziców.
Potwierdzono, że jedynacy tak samo jak inne dzieci, w odpowiednich warunkach rozwijają się równie sprawnie, zgodnie z normami i oczekiwaniami. Wbrew obiegowej opinii, samolubstwo, egocentryzm i introwertyzm rozwijają się zarówno u jedynaków, jak i dzieci posiadających rodzeństw. Wyłącznie od cech charakteru i wpływu rodziców oraz otoczenia zależy droga rozwoju, którą podąży dziecko.