O tym, jak hamuje nas lenistwo... i jak z nim walczyć!

Tak wiele do zrobienia, ale tak mało chęci… W głowie tysiąc różnych pomysłów, lecz żadnego nie wcielamy w życie… Czyli o tym, jak hamuje nas lenistwo, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób z nim walczyć.

Czym jest lenistwo?

Lenistwo według definicji to „stan ducha powodujący zaniechanie jakiegoś wymaganego działania lub działań i powodujący przedłużenie czasu wypoczynku pasywnego ponad uznane w danej chwili i dziedzinie normy”.

Ten stan czasem dopada każdego: jedni mu ulegają i potem przeklinają sami siebie, a inni z nim walczą i starają się skupić na tym, co mają do zrobienia. Nie zawsze jednak się to udaje, a lenistwo potrafi nas skutecznie zahamować.

O tym, jak hamuje nas lenistwo...i dlaczego tak się dzieje?

Lenistwo dotyka praktycznie każdego. Prawdopodobnie nie ma człowieka, który by nie doświadczył go chociaż kilkukrotnie w ciągu życia. Z czego to się bierze?

Głównym czynnikiem powstawania lenistwa jest brak motywacji. Brak widocznych efektów, czy celu do którego zmierzamy, może nas hamować przed działaniem. Gdy nie widzimy rezultatów naszych działań, szybko tracimy zapał.

Lenistwo narasta, gdy bierzemy na siebie zbyt wiele obowiązków. Ilość zadań do zrobienia nas przytłacza i sprawia, że chętniej je odkładamy w czasie. Włącza się także, gdy mamy do zrobienia coś, czego bardzo nie lubimy.

Problem może pojawiać się także, gdy już znajdziemy w sobie motywację, ale za nic nie potrafimy się zmusić do działania. Celowo zwlekamy, ociągamy się i odkładamy to na później. Nawet, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że to tylko pogorszy sprawę.

Jak walczyć z lenistwem?

Na szczęście z lenistwem można walczyć! Oto kilka skutecznych sposobów!

  • Zastanów się, jakich zadań unikasz najczęściej i dlaczego. Co sprawia, że są dla Ciebie szczególnie trudne, nieprzyjemne lub nudne.

 

  • Ustal plan działania, uszereguj priorytety. Określ swoje cele, pamiętaj, żeby nie robić wszystkiego naraz. Stosuj zasadę: małymi krokami do celu.

 

  • Zacznij od najtrudniejszego zadania do wykonania. Potem będzie już górki i reszta rzeczy będzie dla Ciebie prostsza. Nie będziesz też tracić czasu na rozmyślanie i wyolbrzymianie zadania, którego się boisz.

  • Dawaj sobie małe nagrody, za każdym razem, gdy uda Ci się wykonać zadanie na czas. Filiżanka ulubionej kawy, kostka czekolady lub spacer- spraw sobie małą przyjemność.

  • Popracuj nad swoja asertywnością. Odkładanie rzeczy na później może wynikać z tego, że bierzemy na siebie za dużo obowiązków.

  • Powiedz innym o planowanym działaniu. Jeśli publicznie zobowiążesz się przed znajomymi, rodziną lub współpracownikami do wykonania jakiegoś zadania, to istnieje większa szansa, że je zrealizujesz. Będziesz miał większą motywację i chęć do działania.

  • Skończ z wymówkami, przestań zrzucać odpowiedzialność za swoje błędy i porażki na innych.

  • Wystrzegaj się złodziei czasu. Uważaj na zakłócenia, które odciągają Cię od wykonania zadania. Oglądanie telewizji, przeglądanie portali społecznościowych, leżenie na kanapie, czy nawet sprzątanie, nie przybliży Cię do wykonania zadania.

 

 

Udostępnij: