Piotr Fronczewski to niewątpliwie jeden z najlepszych i najbardziej lubianych aktorów w Polsce. Jego kariera trwa już od wielu lat, a filmografia może robić naprawdę duże wrażenie. Co wiadomo na temat jego życiorysu, kariery, a także życia prywatnego?
Piotr Fronczewski: życiorys
Z dostępnych źródeł możemy dowiedzieć się, że Piotr Fronczewski urodził się 8 czerwca 1946 roku. Wiadomo również, że pochodzi z Łodzi. Jako kilkulatek wraz z rodzicami przeprowadził się do Warszawy. Już wtedy zafascynował się teatrem. Co ciekawe, jego ojciec był organizatorem widowni w Teatrze Syrena.
Już jako kilkunastolatek zaczął grywać w pierwszych spektaklach. To z resztą przyczyniło się do pogorszenia jego wyników w nauce. Po zdaniu ukończeniu nauki w liceum ogólnokształcącym, podjął studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą z resztą ukończył z wyróżnieniem.
Od wielu lat pozostaje w związku małżeńskim ze swoją ukochaną Ewą. Owocem ich miłości są dwie córki Katarzyna i Magdalena.
Piotr Fronczewski: kariera
Do grania na deskach teatrów Fronczewski powrócił zaraz po ukończeniu szkoły. Na przestrzeni lat miał okazję zaprezentować się na scenie wielu placówek. Oprócz tego, występował również w kabarecie. Pod pseudonimem Franek Kimono nagrał cztery płyty parodiujące muzykę disco polo.
Przez lata aktywności zawodowej aktor zagrał w wielu filmach i serialach telewizyjnych. Jedne z najbardziej zapamiętanych produkcji z jego udziałem to Akademia Pana Kleksa, Konsul, Ziemia obiecana, Znachor oraz Rodzina zastępcza i Rojst.
Nie bez powodu Fronczewski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Cieszy się popularnością wśród widzów i przychylnością krytyków.
Piotr Fronczewski: cytaty
- Dziś jesteś zaproszony, a my jesteśmy oczekiwani.
- Jaka to była piękna postać.
- Mój profesor w szkole teatralnej Marian Wyrzykowski mówił, że aktor, podobnie jak statek, powinien co pewien czas zacumować w porcie, aby oczyścić się z rozmaitych narośli, glonów, małż po to, by w następny rejs wypłynąć czystym.
- Polskę powinno się traktować jak kogoś najbliższego.
- Rap to próba nakreślenia jakiegoś komentarza do rzeczywistości, bardzo szeroko pojętej i rozumianej, i widzianej. Ma prawo w związku z tym być agresywny, wulgarny, trudny do przyjęcia, ale nie sposób tego nie zauważyć.
- Kabaret popełnił samobójstwo, przenosząc się na stadiony, do amfiteatrów i hal sportowych. Kiedyś to było spotkanie bardzo kameralne: wieczór na 150, góra 200.
źródło zdjęcia: wikipedia.pl