George Washington to jedna z najważniejszych postaci w historii Stanów Zjednoczonych. Przez wielu nazywany mężem stanu oraz ojcem-założycielem. Co wiadomo na temat jego biografii, dokonań oraz działań politycznych?

George Washington: życiorys

Z dostępnych źródeł można dowiedzieć się, że George Washington przyszedł na świat 22 lutego 1732 roku. Urodził się w brytyjskiej kolonii Wirginia. Był pierwszym z sześciorga dzieci swoich rodziców. Najprawdopodobniej pobierał nauki w domu, nie uczęszczał do szkoły, a ostatecznie nie zdobył wykształcenia wyższego. Co ciekawe, nauki pobierał od przyrodniego brata, z którym miał bardzo dobry kontakt i traktował go jako opiekuna i mentora.

Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych poślubił wodę Marthę Dandridge Custis. Kobieta miała dwójkę dzieci z poprzedniego związku, z Washingtonem nie doczekali się potomków. Mężczyzna zmarł 14 grudnia 1799 roku w skutek problemów zdrowotnym związanych z trudnościami z oddychaniem.

George Washington: dokonania

George Washington został pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Tę posadę objął 30 kwietnia 1789 roku. Utrzymywał je przez kolejne 8 lat. Jest nazywany ojcem narodu amerykańskiego. Przed tym udzielał się w wojsku. Między innymi, brał udział w wojnie Anglików z Francuzami.

Po zakończeniu prezydentury, został doradcą swojego następcy. Pełnił także funkcję naczelnego dowódcy armii amerykańskiej w razie wojny z Francją.

George Washington: cytaty

  • Nic tak nie powoduje pokoju jak dobre przygotowanie przed spotkaniem z wrogiem.
  • Prawda ostatecznie przetrwa, nawet kiedy są trudności z wyciągnięciem jej na światło dzienne.
  • Jeśli wolność słowa zostanie odebrana, wtedy głupi i cisi będziemy prowadzeni jak owce na rzeź.
  • Prawa lub rozporządzenia przygotowane niedbale, lepiej gdyby nigdy nie zostały stworzone.
  • Świadomość trudności, jakie napotkamy w realizacji swoich zamierzeń, jest już połową zwycięstwa.
  • Naszą najważniejszą troską powinno być wspieranie nauki i literatury. Wiedza jest w każdym kraju najpewniejszą podstawą powszechnego szczęścia.
  • Pracuj wciąż nad tym, aby w twej piersi był żywy ten płomyk Boskiego ognia, który nazywa się sumienie.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Udostępnij:

Sklep