Kartezjusz to francuski uczony, który jest uważany za ojca filozofii nowożytnej. Jego powiedzenie Cogito ergo sum jest jednym z najbardziej znanych w historii. Co wiadomo na temat filozofii, którą propagował, jego biografii oraz życiu?

Kartezjusz: życiorys

Kartezjusz, a właściwie René Descartes na świat przyszedł w 1596 roku. Pochodził z Francji. Nie miał łatwego dzieciństwa, bowiem jego matka zmarła, a ojciec ponownie wziął ślub. Wraz z dwojgiem rodzeństwa spędził dzieciństwo pod opieką babki ze strony matki.

Pobierał nauki prowadzone przez jezuitów, a naukę kontynuował w Paryżu. Na tamtejszym uniwersytecie zdobył stopień z prawa cywilnego i kanonicznego.

Nigdy nie był żonaty, a ze związku z służącą miał dziecko, które przeżyło 5 lat. Zmarł w Sztokholmie w 1650 roku najprawdopodobniej w wyniku przeziębienia, które przerodziło się w zapalenie płuc. Początkowo tam także został pochowany, lecz po ekshumacji przeniesiono jego szczątki do Paryża.

Kartezjusz: filozofia

Francuskiego filozofa uważa się za ojca racjonalizmu i filozofii nowożytnej. Interesował się matematyką i fizyką. W latach późniejszych rozważał nad optyką, mechaniką, metodologią, biologią i metafizyką.

Należał do międzynarodowej społeczności naukowców, którzy wymieniali się swoimi dokonaniami i zagadnieniami naukowymi. Mimo wszystko, na przestrzeni lat niektóre z teorii Kartezjusza okazały się być błędne.

Kartezjusz: cytaty

  • Dobrze jest iść niekiedy za mniemaniami, o których się wie, że są bardzo niepewne, tak jak gdyby były niewątpliwe.
  • Wszelka niedorzeczność znajdzie swego mecenasa wśród filozofów.
  • Mimo to może być, iż się mylę; może to wszystko, to tylko trochę miedzi i szkła, które ja biorę za złoto i diamenty.
  • Nie dosyć bowiem, aby mieć umysł bystry, ale najważniejsza rzecz, aby właściwie go stosować.
  • Myślę, więc jestem.
  • Często uważałem, że ludzie małoduszni są najbardziej aroganccy i pyszni, podobnie jak wielkoduszni są najbardziej skromni i pokorni.
  • Nie ma nic tak odległego, by było poza naszym zasięgiem, ani nic tak ukrytego, by nie dało się odkryć.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Udostępnij:

Sklep