Barack Obama to amerykański polityk, który pełnił funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest także jednym z najbardziej znanych polityków na całym świecie na przestrzeni ostatnich lat. Co wiadomo o jego biografii, aktywności politycznej i życiu prywatnym?

Barack Obama: życiorys

Z dostępnych informacji można dowiedzieć się, że Barack Obama urodził się 4 sierpnia 1961 roku. Przyszedł na świat w Honolulu na Hawajach. W dzieciństwie przeżył rozwód rodziców, a jego matka ponownie wyszła za mąż. Wszyscy przeprowadzili się do Dżakarty, skąd pochodził ojczym przyszłego prezydenta USA. Powrócił na Hawaje, gdzie zamieszkał z dziadkami.

Po zakończeniu nauki, Obama przeniósł się do Los Angeles. Ukończył studia na kierunku politologia ze specjalizacją stosunki międzynarodowe. Następnie, uzyskał tytuł magistra prawa. Przez pewien czas wykładał był nawet wykładowcą tego kierunku.

Ze swoją przyszłą żoną Michelle poznał się podczas pracy w kancelarii. Owocem ich związku są dwie córki.

Barack Obama: polityka

Obama został wybrany na 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych. To stanowisko obejmował w latach 2009-2017. Na przestrzeni lat pełnił również funkcję senatora stanu Illinois. Za czasów prezydentury odwiedził wiele krajów i współpracował z licznymi głowami państw.

Były prezydent USA jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2009 rok. Wybrano go również Człowiekiem Roku przez magazyn Forbs.

Barack Obama: cytaty

  • Tak sobie myślę, że może wykształcenie wcale nie przynosi zbyt wiele dobrego, jeżeli się go nie połączy z potem.
  • Działacze nie zarabiają pieniędzy - ubóstwo jest dowodem ich uczciwości.
  • Nie istnieje Ameryka czarnych, Ameryka białych, Ameryka Latynosów czy Ameryka Azjatów. Istnieją Stany Zjednoczone Ameryki.
  • Jestem jak LeBron James. Potrafię grać na tym samym poziomie.
  • Narody, które ogradzają się murami, same sobie budują więzienie i same skazują się na porażkę.
  • Niech argumenty siły nie zastępują nigdy argumentów dyplomacji.
  • W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo.
  • Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, nauka wydaje się kluczem do przetrwania. Zarówno dla naszej planety jak i nas samych jako narodu, oraz naszego dobrobytu i bezpieczeństwa. Nadszedł czas, byśmy znowu naukę zaczęli traktować jako jedną z najważniejszych dziedzin życia.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Udostępnij:

Sklep