Nie da się ukryć, że wielu z nas wyobraża sobie alkoholika jako osobę skrajnie zaniedbaną, pijącą niemal przez cały czas. Okazuje się, że nie zawsze problem z alkoholem mają typowe „żule”. Często osoby, które wiodą szczęśliwe życie, mają dobrze płatne prace i rodzinę, również są uzależnione od alkoholu. Czym tak naprawdę jest alkoholizm weekendowy i jak rozpoznać, że ma się problem z napojami wysokoprocentowymi?

Problem z alkoholem

Alkoholizm to wyjątkowo groźny nałóg, na który cierpi coraz większa ilość społeczeństwa. Chociaż wielu z nas ma zarysowany obraz stereotypowego alkoholika, warto wiedzieć, że choroba ta może mieć różne oblicza. Poza ciągłym spożywaniem alkoholu i bycie pod wpływem, istnieje gro osób, które pije głównie w dni wolne od pracy. Często okazuje się, że osoby te są tzw. weekendowymi alkoholikami, których codzienne funkcjonowanie zrywa z przyjętym stereotypem typowego alkoholika.

Oznaki alkoholizmu weekendowego:

Wiele osób nie spożywa alkoholu w środku tygodnia, gdy jednak przychodzi weekend, od razu sięgają po kieliszek, nie odmawiają kilku lampek wina, czy zdecydują się na kilka drinków. Jak zatem rozpoznać, czy jest się weekendowym alkoholikiem?

- myślenie o wypiciu alkoholu w weekend – chociaż jest środek tygodnia, już myślisz, że napijesz się alkoholu w zbliżające się wolne dni

- brak asertywności – sięgasz po alkohol zawsze, gdy nadarzy się okazja

- brak kontroli nad ilością wypitego alkoholu – coraz większa tolerancja organizmu na spożycie

- chęć wypicia chociaż jednego piwa czy kieliszka wina np. do obiadu, czy kolacji

- picie w samotności i ukrywanie tego przez innymi

- sięganie po alkohol, aby złagodzić skutki wcześniejszego kaca

- skupienie się wypiciu alkoholu, co skutkuje zaniedbaniem innych obowiązków

- organizowanie planów na weekend zawsze z opcją możliwości spożycia alkoholu

Jeśli w każdy weekend spożywasz alkohol i przestajesz mieć nad tym jakąkolwiek kontrolę, warto zasięgnąć porady u specjalistów. Być może to początek poważnej choroby, jaka bez wątpienia jest alkoholizm. Nie można się łudzić, że picie tylko przez dwa czy trzy dni nie jest uzależnieniem, gdyż może to doprowadzi do poważnej choroby.

Zdjęcie Czy jestem „weekendowym alkoholikiem”? Te symptomy mogą świadczyć o poważnym problemie #1

Udostępnij:

Sklep