Trzeźwy alkoholik. Co czuje, gdy nie pije?

Alkoholizm to wyjątkowo ciężka choroba, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. Po tym jak osoba zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i odstawia alkohol, może odczuwać wiele skutków ubocznych. Co zatem czuje alkoholik, który już nie pije?

Osoba, która nie ma problemu z alkoholem, nie wie, jak ciężki jest to nałóg. Chęć picia jest naprawdę silna, jednak nie wszyscy dopuszczają do siebie myśli, że są już uzależnieni. Osoby, które w końcu pogodzą się z tym faktem i świadomie będą chciały się leczyć, muszą zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to droga prosta, jednak zdecydowanie warto pożegnać się z nałogiem.

Co czuje osobą, która odstawia alkohol?

Organizm alkoholika przyzwyczajony jest do dostarczania jemu głównego składania alkoholu - etanolu. Gdy osoba uzależniona nie pije, w ciągu pierwszych 24-48 godzin może doświadczyć pierwszych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA) zwanego również Zespołem Odstawiennym. Należeć do nich mogą:

- wymioty

- bole głowy

- wysokie ciśnienie

- znaczące pogorszenie samopoczucia

- lęk

- niepokój

- drżenie rak

Nie tylko wyżej wymienione objawy mogą towarzyszyć osobie, która odstawiła alkohol. Niestety w niektórych przypadkach uzależnieni doświadczają także objawów powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego, do których należą: halucynacje, omamy, drgawki, a także psychozy.

Podczas ostawiania alkoholu wielu uzależnionych nie radzi sobie z towarzyszącymi im objawami, dlatego zdają sobie sprawę z tego, że już niewielka ilość etanolu uśmierzy wszelkie niedogodności i sięgają po butelkę. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które są w trakcie leczenia, miały oparcie w innych.

Warto mieć jednak na uwadze, że alkoholicy, którzy nie piją przez wiele lat, także odczuwają pewne objawy tzw. głód alkoholowy. Należą do nich między innymi myśli o spożyciu alkoholu, wahania nastrojów, niepokój, lęk czy gniew, nazywany przewlekłym zespół abstynencyjnym.

Wytrwanie w abstynencji jest niezwykle trudne, jednak jak najbardziej możliwe. Pomagają przy tym między innymi mytingi AA, wsparcie osób bliskich czy specjalistyczne terapie.

Image by DCStudio on Freepik
Udostępnij: