Becikowe to jednorazowe świadczenie przyznawane po urodzeniu dziecka. Nie każdy rodzic wie, komu przysługuje ta zapomoga i jak ją uzyskać. Kto może się o nie ubiegać? Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowe tysiąc złotych na dziecko? Podpowiadamy!
Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka – świadczenie rodzinne, przysługujące rodzicom dziecka, opiekunowi prawnemu bądź faktycznemu, z tytułu urodzenia się dziecka.
Kto może dostać becikowe?Nie wszyscy świeżo upieczeni rodzice wiedzą, że po urodzeniu dziecka przysługuje im pomoc finansowa od Państwa. Kto może otrzymać dodatkowy tysiąc złotych na dziecko? Na stronie obywatel.gov.pl czytamy, że becikowe może otrzymać:
Każdy, kto:
- jest rodzicem nowo narodzonego dziecka,
- jest opiekunem prawnym dziecka,
- jest opiekunem faktycznym dziecka,
ZOBACZ TAKŻE: Kobiet o tych imionach najbardziej boją się mężczyźnil
Aby otrzymać 1 tys. zł po narodzinach dziecka, trzeba spełnić określone warunki. Becikowe otrzyma każdy, kto:
- spełnia JEDEN z poniższych warunków:
- jest obywatelem Polski i mieszkasz w Polsce,
- jest cudzoziemcem i mieszkasz w Polsce oraz spełnia jeden z poniższych warunków:
spełnia WSZYSTKIE poniższe warunki:
- dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1 922 zł netto,
- matka dziecka, od co najmniej 10 tygodnia ciąży do porodu, była pod opieką medyczną. Nie dotyczy to opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko.
Jak złożyć wniosek o becikowe?
Aby ubiegać się o becikowe, trzeba złożyć pisemny wniosek w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej lub za pośrednictwem internetu, poprzez platformę ePUAP.
Czas na to wynosi do 12 miesięcy, od dnia narodzin, bądź przysposobienia dziecka. Po przekroczeniu tego terminu świadczenie przepada.
Kiedy pieniądze zostaną wypłacone?Urząd ma miesiąc na wydanie decyzji, jednak ustawodawca zastrzegł, że okres ten może się wydłużyć nawet do dwóch miesięcy.
Na obywatel.gov.pl jest wyszczególnione, kiedy środki zostaną wypłacone:
- Do końca miesiąca — jeśli złożysz wszystkie dokumenty do 10 dnia miesiąca.
- Do końca następnego miesiąca — jeśli złożysz wszystkie dokumenty po 10 dniu miesiąca.
To, w jaki sposób dostaniesz pieniądze, zależy od urzędu. Możesz je dostać:
- przelewem na konto, które wskażesz we wniosku,
- przekazem pocztowym,
- w kasie urzędu.
Urząd odmówił wypłaty becikowego? Co teraz?
Natomiast jeśli urząd odmówił wypłaty becikowe, można się odwołać od tej decyzji. Możesz odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie można złożyć osobiście w instytucji, która wydała decyzję lub za pośrednictwem poczty.